CANLI TRALLA AKYA AVI

Canlı Tralla Akya Avı :

CANLI TRALLA AKYA AVI

Adrasan’da güzel bir gün başlıyordu. Güneş doğmak üzereydi. Adrasan Koyunda tekne ile yol alırken olta çekerek balık avına başladım. Niyetim güzel bir yemlik Tombik avı yapmaktı. Ama daha güzel bir şey oldu. Oltanın bir anda kaloması boşalmaya başladı. Oltayı çektiğimde rapalanın kancasına tam yemlik bir Tral takılmıştı. Hemen kovaya deniz suyu doldurup içine koydum. Muhtemelen bu şekilde Pırasalı adaya kadar canlı kalacaktı. En güzel yemi avladığımı düşündüm. Keyfim yerindeydi. Sanki Akya avı yapacağıma garanti gözüyle bakıyordum. Motivasyonum tavan yapmıştı.

CANLI TRALLA AKYA AVI

Tral avından sonra oltaları suya bırakıp yola devam ettim. Pırasalı Adaya yaklaşırken Akya Oltasını kullanıma hazır hale getirdim. Çoban Limanının başına geldiğimde oltama bir de Tombik takıldı. Tombiği çekip kovaya koydum. Hemen ardından canlı Tral ile Akya Oltasını hazırladım. Tral denizle buluşunca canlılığı arttı.

CANLI TRALLA AKYA AVI

Canlı Tral İle Büyük Balık Avı

Bugün büyük balık avıjigging oltamı kullanmak istiyordum. Böylece bu olta ile ilk defa büyük balık avı yapmış olacaktım. Bu takımı kullanınca kurşun ağırlığı hafifletmeye karar verdim. Bu yüzden ağırlık olarak 300 gr Melek Gözü kullandım. Beden misinası olarak da 4,5m., 0,90 mm Seaguar Pink kullandım. Bu şekilde Tral’ın hareketlerini çok rahat algılayabiliyordum. Ayrıca kamışın ucundaki hareketlenmeyi izleyerek aşağıda neler olduğunu gözleyebiliyordum. Hissiyatı bu kadar yüksek şekilde av yapmak çok keyifliydi.

CANLI TRALLA AKYA AVI

Yem Balığının Hareketlenmesi Büyük Balığa İşarettir

Bir ara Tral’ın hareketliliği çok arttı. “İşte büyük balık geldi” demeye kalmadan kaloma hızla boşalmaya başladı. Akya oltadaydı. Hemen tekneyi derin suya doğru rölanti hızında çıkarmaya başladım. Açık suya çıkarken Akya arada bir hızla kalomayı boşaltmaya devam ediyordu. Açık suya çıkana kadar kalomayı mücadeleye başlayacak sıkılığa getirmedim. Bu aşamada balığın yorulması için kalomayı hafif gevşek bıraktım.

Yeterince taşlık dip zeminden uzaklaşınca kaloma ayarını yaptım. Artık Akya ile mücadele etmeye başlayabilirdim. Oltadaki balık çok sıkı mücadele ediyordu. Başta küçük olduğunu düşünmeme rağmen Akya, büyük balık gücünde mücadeleyi sürdürdü. Bu yüzden çok keyifli bir mücadele oldu.

Yakala Bırak Akya Avı

Balıkla mücadele ederken 10 Kg altı olursa geri salarım” demiştim. Ama aklımda “evde balık var. Aslında ne olursa geri salarım” düşüncesi vardı. Bu yüzden avın keyfini çıkarıp balığı görmek istiyordum. Bu yüzden balığı çok da zorlamadan çektim. Balığı tekneye aldığımda tahmin ettiğimden daha küçük olduğunu gördüm. Dolayısı ile balığı geri salmak konusunda hiç bir tereddütüm kalmadı. Balığı kancadan kurtarıp geri saldım. Böylece bugünün balık avını bitirmiş oldum. Keyifli bir şekilde rotayı Adrasan Sahiline çevirdim.

Yakala bırak avı sayesinde denizde balığın çoğalmasına katkı verecek bir balığım daha oldu. Her avcı ihtiyacı kadar av yaptığı sürece balıklar hızla çoğalacaktır. Balığın çoğalması için “yakala bırak” avlarını özendirelim.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/cpFwfsrcIto

Canlı Tralla Akya Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.