INANARAK BALIK AVINA GELENLER

İnanarak Balık Avına Gelenler :

INANARAK BALIK AVINA GELENLER

Neye inanarak balık avına geldiler? İnsan başarıyı, ancak kendine inanarak elde edebilir. Başkasının inancı, size başarıyı getiremez. Başarı, kişisel çabaya tabidir. Kişisel çaba olmadan başarıdan bahsedilemez. Bu aşamada başarıyı elde etmeyi kolaylaştıracak olan tecrübeden yararlanmak önemlidir. İnanç tecrübe ile bir araya geldiğinde başarı kaçınılmaz olur. Artık gerisi zaman ve mekan meselesidir. Doğru yerde doğru zamanda bulunmak başarıya ulaşmak için yeterlidir. Kısmeti olan birisi için bütün bu unsurlar, kaderin bir cilvesi olarak bir anda bir araya gelir. Böylece kişinin öz güveni artmaya başlar. Artık kendine daha çok güvenmeye başlar.

INANARAK BALIK AVINA GELENLER

Bugün Büyük Balık Avlamaya Geldik

Arkadaşlar ile balık avına çıkmak için tekneyle kıyıya yaklaşırım. Kıyıda beni bekliyor olurlar. Gözlerinde büyük bir umut vardır. Tekneye binmeden önce “abi bugün büyük balığı avlamaya geldik” derler. Ben de onlara “inşallah” derim. İşte tam bu anda, içimi büyük bir enerji kaplar. “Bugün büyük balık avı yapacağız” derim.

INANARAK BALIK AVINA GELENLER

Başarı İçin Engellerle Mücadele

Başarı kolayca gelmez. Çünkü, başarı gayrete aşıktır. Emek harcamadan, ter dökmeden başarıya ulaşmak mümkün değildir. Başarı için her şartın harfiyen yerine gelmesi gerekir. Ancak bulmaca tamamlandığında başarıya ulaşılır. Balık avı da böyledir.

INANARAK BALIK AVINA GELENLER

Öncelikle, kendine güvenen insanlar bir karar alır. Örneğin balık avına gitmek gibi. Ya da daha ileri aşamada, artık büyük balık avlamak gibi. Sonra rezervasyon yaptırıp heyecanla balık avı günün gelmesini beklerler. Bu aşama konsantrasyon sürecidir. Kişi, ne kadar olaya odaklanırsa, başarı şansı o kadar artar. Yoksa olaya kendi dışındaki bir faaliyetmiş gibi bakarsa, başarı ondan o kadar uzaklaşır. Bir şeyi istemek, onun için hazırlanmak ve tecrübeden olabildiğince fayda sağlamak yapılması gerekendir. Tecrübeyi, balık avı turunda rehber kaptandan, balık avında yaşananlardan ve elde edilen başarı veya başarısızlıktan elde ederiz.

INANARAK BALIK AVINA GELENLER

Tecrübenin Asıl Kaynağı

Tecrübenin asıl kaynağı başarılar gibi düşünülür. Kime sorsan “tecrübenin kaynağı başarılardır” der. Oysa insanoğlu hatalar yaparak öğrenir. Büyümek bile düşe kalka olur. Aslında başarısızlık bizde şok etkisi yaratarak, daha sağlam bir analiz yapmamızı sağlar. Hatamızı ne kadar çabuk kabullenirsek, çözüm aşamasına da o kadar çabuk geçmiş oluruz. Her halde balık avındaki kabulleneceğimiz hatamız; yetersiz bilgiye sahip olduğumuz olabilir. Bunun için tecrübeli rehber bir kaptandan pek çok şey öğrenmek mümkündür. Tabii ki, doğru soruları sorarak. Öğrenmek için olabildiğince olgunlaşmış sorular sormak gerekir.

Başarılı bir avın ardından bakıldığında bunların pek çoğunun yapılmış olduğunu görürüz. Ancak bu sayede büyük balık avını yapmak mümkün olur. Yoksa, büyük balık avında yapılacak en küçük bir hata balığın kaçırılması ile sonuçlanır. Peki bu gerçekten bir başarısızlık mıdır? 

Bence, oltamıza balığın atlamasını sağlamak, onunla belli bir süre mücadele etmek, hatta son anda kaçırmak bile büyük başarıdır. Her biri ciddi bir tecrübeye ulaşıldığının bir göstergesidir. Bir yarışmada ufak da olsa bir ödül almak, takdir cümlesi duymak başarıdır. Böylece hedefe çok yaklaşmış olduğumuzu anlarız. Geriye son bir gayret kalır. Devamlılık için de, bu gayretlerin şartlara göre güncellenmesi gerekir.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/MepqQI64Yt4

İnanarak Balık Avına Gelenler

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.