AKYA AVINDA CANLI YEM HAZIRLIGI

Akya Avında Canlı Yem Hazırlığı

AKYA AVINDA CANLI YEM HAZIRLIGI

Büyük balık avında en verimli yöntem canlı yem kullanımıdır. Denizde bütün balıklar belli bir boya kadar yemdir. Büyüyebilen balıklar belli boylardan sonra yem olmaktan çıkıp avcı olurlar. Ama bir balık gücü azalır, yaralanır veya hasta olursa yem konumuna düşer. Denizin sağlıklı kalması için her ne sebeple olursa olsun aksayan her canlının av konumunda yenmesi gerekir. Böylece problem kaynağında yok edilmiş olur. Bu olgu denizdeki hiyerarşik yapının nasıl çalıştığını anlamak adına önemlidir. İşte bu yüzden canlı yemle büyük balık avı daha avantajlıdır. Çünkü canlı yem normalin dışında kurtulma hareketleri yaptığı için avcı balıkları bulunduğu ortama çeker.

AKYA AVINDA CANLI YEM HAZIRLIGI

Canlı Yem Hazırlığı

Canlı yem tekneye alındığında, hemen takımı hazırlayıp denize bırakmak gerekir. Bu yüzden çok hızlı davranılması gerekir. Böylece yem balığı avına başlandığında, büyük balık avına başlamak için gerekli hazırlıkların yapılır. Yem tekneye alındığında halka şeklindeki ufak bir ip gözünün üstünden geçirilip ana kancaya takılır. Bu şekilde takım tamamlanır. Eğer büyük balığın yemi ipten koparıp alması engellenmek istenirse, bir hırsız üçlü kanca takıma ilave edilebilir. Böylece canlı yem takımı daha avcı hale gelir.

AKYA AVINDA CANLI YEM HAZIRLIGI

Büyük Balık Canlı Yeme Ne Tarafından Saldırır

Avcı balıklar avlarına genellikle aşağıdan gelerek saldırır. Böylece yem balıklarının onları görmesi, algılaması zorlaşır. Zaten büyük balık saldırıya geçtiğinde yem balıklarına çok fazla manevra alanı kalmaz. Avcı için en büyük avantaj ise panik halidir. O anda oluşan kaos ortamı avcının işini kolaylaştırır. Avcı yem balığına doğru yükselirken oltadaki yem dibe doğru kaçmaya çalışır. Bu yüzden avcı balık yem balığına kafadan saldırır. Böylece kafadaki ana kancaya geçer. Ama canlı yem kaçamayacak kadar yorgunsa kafası yüzeye bakar pozisyonda olur. Bu durumda avcı balık kuyruk kısmından saldırır. Bu durumda da hırsız üçlü kancaya takılır.

AKYA AVINDA CANLI YEM HAZIRLIGI

Büyük Balık Avında Kaloma Ayarı

Yirmi senelik tecrübem kalomanın olabildiğinde gevşek olması gerektiğini söyler. Sırtı yönteminde tekne giderken av yapılır. Tekne ileri doğru yol alırken yeme atlayan büyük balık derine doğru kaçmaya başlar. Bu esnada kanca balığa geçer. Eğer geçmezse, gevşek kaloma ile balığa bir kere daha yutma hamlesi yapma şansı verilir. Bu sayede kancaların büyük balığın daha iyi geçmesi sağlanır. Ayrıca bu durum bize balığı daha uygun yerden yakalamak için iki bir şans verir. Kanca sağlam bir yerden geçmediği durumlarda, yumuşak dokuyu yırtarak mücadele esnasında balığın kaçmasına sebep olur. Bu bizde büyük bir hayal kırıklığına yol açar.

AKYA AVINDA CANLI YEM HAZIRLIGI

Gevşek kaloma sayesinde balık ikinci yutma hamlesi ile kancaların geçtiğini fark edince kurtulmak için çok hızlıca oltayı çekerek kurtulmaya çalışır. Bu esnada kaloma çok şiddetle boşalır. Bu durum bize kancaların balığa iyice takıldığının göstergesidir. İste bu andan itibaren kaloma ayarını uygun sıkılığa getirerek mücadele etmeye başlarız. Bu aşamadan sonra sıra güzel bir mücadeleye kalır.

Oltadaki Balığı Garantili Almanın Yolu

Oltadaki büyük veya küçük balığı garantili almanın yolu onu yormaktan geçer. Büyük balıkta sıkı kaloma, balığı değil avcıyı yorar. Yorulan her canlı hata yapmaya müsait hale gelir. Yorulmadan mücadele etmenin yolu da nispeten gevşek kalomadan geçer. Yani gevşek kaloma hem balığı garantili almayı sağlar, hemde mücadeleyi yorulmadan uzun süre sürdürmeyi sağlar. Ayrıca sıkı kaloma takımların daha kısa sürede yıpranmasına da sebep olur. Ama avın keyfini yaşamak, aksiyonlu bir video paylaşımı yapmak istiyorsak sıkı kaloma ile bunu sağlayabiliriz. Ama bu durum yüzde elli ihtimal ile hayal kırıklığına sebep olacaktır. Oysa oltadaki balığı görmek, tekneye almak ve ihtiyaç değilse geri salmak avcıyı çok daha fazla mutlu eder.

Biz oltamıza takılan her balığı geri salma ihtimali ile şefkatli bir şekilde çekmek isteriz.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/0CJc69UA30c

Akya Avında Canlı Yem Hazırlığı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.