BALON BALIGI NE ZAMAN SISMEYE CALISIR

Balon Balığı Ne Zaman Şişmeye Çalışır :

Balon Balığı her şeyi deneyip artık yapacak bir şeyi kalmadığı zaman kendini şişirir. Kendini şişirerek korumaya çalışır. Biraz daha büyük gözükmek deniz yaşantısında çok büyük bir avantajdır. Denizde 1 cm büyük olan küçük olana karşı ölümcül bir üstünlük sağlar. Denizde küçük olan her canlı, büyük olan her canlıdan uzak durur. Ufak olanlar kat’iyen büyük olanların hakimiyet alanına girmezler. Girince başlarına neler geleceğini acı tecrübelerle öğrenmişlerdir. Öğrenemeyenler zaten şu an itibariyle hayatta olmayanlardır. Öğrenenler yaşayıp büyüme ve baskın bireyler olma şansını elde ederler. Büyük bireyler her zaman yeme önceliğine sahiptir. Hiçbir küçük birey onların karşısında durmaz.

BALON BALIGI NE ZAMAN SISMEYE CALISIR

Balon Balıkları Sistem Dışı Olan Balıkları Yer

Balon Balığı gibi sistem dışı olan canlıları yiyerek beslenen canlılarda bu hiyerarşi çok keskindir. Bu hiyerarşinin tek işlemediği zaman dilimi; Balon Balığının yaralandığı andır. Bu durumda Balon Balığı da sistem dışı olduğundan diğerlerinin saldırısına uğrar. Yaralanma dışındaki her durumda üstünlük büyük bireylerdedir. Bu sebeple Balon Balıkları, yaralanma riski taşıdığı için diğer büyük balıkların olduğu yerlerden uzak dururlar.

BALON BALIGI NE ZAMAN SISMEYE CALISIR

Oltaya Takılan Balon Balığı Sitem Dışı Olur

Bazı avlarda Balon Balıkları Oltaya takıldığında, biz oltayı çekmek için çabaladığımız zaman diliminde diğer Balon Balıklarının saldırısına uğrayarak parçalanır. Oltayı çektiğimizde Balon Balığı parçalanarak ölmüş olur. Bu hiyerarşik bir durumdan kaynaklandığı gibi, yaralana ve sistem dışı olanın yenilmesi sürecinden de kaynaklanmaktadır. Bazen de bu saldırı teknenin yanında da olmaktadır.

Şişerek Kendini Korur

Bütün sayılan sebeplerden dolayı Balon Balığı kendini şişirerek korunmaya çalışır. Olta çekilip balık teknenin yanına getirildiğinde, avcıdan korunmak ve ortamda korku hissi yaratmak için de yapar. Bütün canlılar ortamda bir tuhaflık, farklılık hissettikleri zaman korkuya kapılabilirler. Bu durumda verilen tepki, tuhaf olandan uzak durma şeklinde olur. Balon balığı da bu tepkiden faydalanmak ve son bir çare olarak şişme yeteneğini kullanır.

Balık avlarında Balon Balığının şişme çabası ile karşılaşan avcılar, çıkan seslerden ürkerek biran evvel balıktan kurtulmak isterler. Bu aynı zamanda balığın da ulaşmaya çabaladığı sonuçtur. Bir nevi şişerek kendini kurtarma şansını elde etmiş olur.

Kendini kurtarma bazen biraz hasarlı olurken, bazen de ölümcül olabilir. Balıktan kurtulmak isteyen avcı, balığı bir yerlere vurarak oltadan çıkarma yolunu seçebilir. Bazen de oltayı kesmeyi deneyebilir. Usta ve yaşama değer veren avcılar ise balığı oltadan fazla zarar vermeden çıkarıp denize geri salar. Böylece Balon Balığı şişmesinin mükafatını alarak hayatını kurtarmış olur.

BALON BALIGI NE ZAMAN SISMEYE CALISIR

Balon Balığı Yeme Refleksi Videosuhttps://youtu.be/FpXuPUN3tK0

Balon Balığı Ne Zaman Şişmeye Çalışır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.