BALON BALIGINI HANGI BALIKLAR YIYEBILIR SORGULANIYOR

Balon Balığını Hangi Balıklar Yiyebilir Sorgulanıyor :

BALON BALIGINI HANGI BALIKLAR YIYEBILIR SORGULANIYOR

Balon balığını yiyen bir tek balık gördüm o da yine Balon Balığıydı. Ama Balon Balığını parçalayan bir Sinarit avımız olmuştu. Onun dışında Balon Balığına hamle yapan balık görmedim. Balon Balığını yemeye çalışan Lagos ve Trança videosu izlemiştim. Balon Balığı şişince ne kadar uğraşsalar da yemeyi başaramadılar. Yemeye çalışmaktan yorulunca bırakmak zorunda kaldılar.

BALON BALIGINI HANGI BALIKLAR YIYEBILIR SORGULANIYOR

Balon Balığını Parçalayan Sinarit Avımız

Rapalayla dip sırtısı yaparak büyük balık avı yapıyorduk. Bir ara oltaya ufak bir balık takıldı. Oltayı çekip ufak balığı oltadan çıkarmaya karar verdik. Oltayı çekerken kaloma hızla boşalmaya başladı. Sıkı bir mücadele başladı. Sabırla mücadeleyi sürdürdük. “Rapalayla yemli büyük balık avı yaptık” diye espriler yapıyorduk. Sonunda balık teknenin altında gözüktü. Tahminen 6 – 7 Kg kadar bir Sinaritti. Takıma geldiğimizde kamışı arkaya koyarken oluşan boşluktan istifade eden Sinarit kendini kurtardı. Gözümüzün önünde kısa bir parabol çizerek dalışa geçti. Oltayı çektiğimizde ucunda 20 – 25 cm ufak bir balon balığı vardı. Karnının alt tarafı tamamen açılmıştı. Bütün iç organları kıpır kıpır oynuyordu. Bu haliyle Balon Balığı çok yaşamadı. Oltadan çıkardığımızda ölmek üzereydi. O halde denize bıraktık.

BALON BALIGINI HANGI BALIKLAR YIYEBILIR SORGULANIYOR

Balıklar oltaya takıldıklarında yemleri yemeye devam etmezler. Aynı canını kurtarmak için mücadele eden, kaçmaya çalışan birisinin bir şey yiyemeyeceği gibi. Çünkü mücadele esnasında her canlının en büyük ihtiyacı nefes almaktır. Bu yüzden yemekle ilgilenmez. Bu durumda Balon Balığı bu kadar nasıl parçalanmıştı. Acaba Sinarit oltadan kurtulmak için mücadele ederken onu istemsiz bir şekilde bir kaç kez ısırarak parçalamış mıydı. Büyük bir ihtimalle öyle olmuştu. Rapalaya takıldıktan sonra balonu yemeye çalışması mümkün değildi. Hiç bir balık böyle bir şey yapmıyor.

BALON BALIGINI HANGI BALIKLAR YIYEBILIR SORGULANIYOR

Balon Balığını Yiyecek Balığın Zehir Kesesi Olması Lazım

Balon Balığını yine Balon Balığı yiyor ve onun zehir kesesi var. Aynı biz insanoğlu gibi. Apandisit ve safra kesesinin zararlı maddeleri toplaması gibi. Bu sayede vücudumuz ilaç ve diğer zararlı olabilecek maddeleri bu organlarımızda toplayıp ter ve idrar yoluyla vücuttan uzaklaştırmaya çalışıyor. Zehir kesesi olmayan bir balık Balon Balığını yerse zehir ne olacak? O balığın eti nasıl yenecek?

Birileri çıkıp “Akya, Orkinos Balon Balığı yiyor” diyor. Acaba kaç saat dalış yapıp Balon balığını su altında izlemiş ve söylenenlere şahitlik yapmışlar. Eğer Akya Balon Balığı yiyorsa biz nasıl oluyor da midelerinde Balon Balığı görmüyoruz. Akya, Balon Balığı yiyecek olsaydı hiç aç kalmazdı. Her yer Balon Balığı yavrularıyla dolu. Ama ortamda yavruların sayısıyla orantılı Balon Balığı popülasyonu yok. Çünkü Balon Balıkları sürekli göç halinde. Özellikle büyük boylar kısa süreliğine kıyılarda oluyor. Şu an kıyılarda yavrular dışında hüküm süren boylar 2 – 3 Kg arasında olanlar. Nadiren 4 – 7 Kg arası büyük boylara rast geliyoruz.

Balon Balığı Sorununa Çözüm Nedir

Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yoktur. Japonlar ne yapıyorsa aynısını yapmamız gerekiyor. Böylesi değerli bir protein kaynağını yiyerek tüketmeliyiz. Bunun için önce balığı sağlıklı bir şekilde temizlemeyi öğrenmek gerekiyor. Bunun için Japonya’dan birkaç konusunda uzman eğitimci usta ahçı getirip geniş bir aşçı topluluğuna eğitim verdirmek gerekir. Böylece Balon Balıkları sağlıklı bir şekilde temizlenip tüketime hazır hale getirilebilir. Üstelik en üst düzey mamul madde olarak. Örneğin sushi, sashimi ve benzerleri gibi. Bu haliyle Balon Balığını ihraç etmek bile mümkün olabilir. Bu kadar değerli bir kaynağı israf etmeye çalışmak akıllı insanların işi olamaz.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/6A61XXRy3iQ

Balon Balığını Hangi Balıklar Yiyebilir Sorgulanıyor

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.