BES ADALARDA AKYA AVI MACERASI

Beş Adalarda Akya Avı Macerası :

Sabah erkenden balık avına çıktım. Hava güzel olduğu için Sulu Ada istikametine gitmeye karar verdim. Adrasan Fenerinin önünden geçerken oltama tam yemlik bir Tombik atladı. Güzel bir yem balığı aldığım için sevinerek yola devam ettim. Yol boyunca yem balıklarının oynaklarını gördüm. Ama o oynaklardan balık almak kısmet olmadı.

BES ADALARDA AKYA AVI MACERASI

Sulu Adaya yaklaşırken açıklar çok sakin gözüküyordu.Açıklara bakınca Beş Adalar gözüme çok güzel gözüktü. Bunun üzerine direksiyonu Beş Adalara çevirdim. Beş Adalara gidiyor olmak fikri beni heyecanlandırdı. İçimi bir sevinç kapladı.

BES ADALARDA AKYA AVI MACERASI

Beş Adalar Macerası

Her zaman gitmenin mümkün olmadığı uzak bir meraya gitmek çok güzeldi. Bu bölge özellikle sakin havalarda çok güzel oluyordu. Yol boyunca keyfim yerindeydi. Ama Atış adasının açığında oltama tam yemlik bir Tombik takılınca çok daha keyifli olmaya başladı. Bunun üzerine hemen büyük balık avına geçmeye karar verdim.

BES ADALARDA AKYA AVI MACERASI

Canlı yem ile oltayı hazırlayıp suya bırakarak açıktaki deniz içi yükseltiye doğru yol aldım. Ama çok fazla ilerlemeden yemi balonlar parçaladı. Bunun üzerine dönüp, canlı yemi aldığım yerde tekrar olta çekmeye başladım. Beş dakika olta çekmeden yemlik balık oltadaydı. Tekrar canlı yemle oltayı hazırladım. Bu sefer biraz daha hızlı bir şekilde deniz içi yükseltiye gittim.

BES ADALARDA AKYA AVI MACERASI

Denizdeki Hareketliliğe Bakara Büyük Balık Avı

Her zaman denizdeki hareketlilik balığın yerini tahmin etmeyi kolaylaştırır. Büyük balık için olta çektiğim yerde hareketlilik artmaya başladı. Bu durum büyük balığın varlığını haber veren en önemli göstergesiydi. Bunun üzerine oltaya biraz dip yaptırırdım. Tam bu esnada Akya oltaya asıldı. Önce balığa biraz yol verdim. Böylece ikinci bir hamle ile yemi yutmasını istiyordum. Bu esnada kanca balığa tam olarak takılacaktı. Bu olduğunda Akya hızla oltayı çekerek kancanın geçtiğini bana söyleyecekti. Tam da öyle oldu. Akya hızla kaloma boşaltırken bende tekneyi derin suya almaya başladım.

Yükseltiye takılmadan balığı derin suya almak zor oldu. Hatta bir ara olta zemine takılır gibi oldu. Ama balığında yardımı ile takımı kurtarmak kolay oldu. Balığı derin suya alınca motoru kapatıp keyifle mücadeleye başladım. 

Büyük Balık Mücadelesi

Büyük balık mücadelesi her zaman zorludur. Buna karşılık bazı avlarda mücadele extra zor olabilir. En zoru da balığın çok büyük olmadığını tahmin ederken, mücadelesinin çok güçlü olmasıdır. Hem mücadele edip, hem de bir yandan nasıl böyle mücadele ettiğine şaşırıp kalırsınız. Beklenmeyen ile mücadele etmek bu yüzden zordur. Artık bu duruma alıştığım için bena mücadelenin zorluğu daha fazla keyif verir. Bu yüzden büyük balık avında temel beklentim, zorlu bir mücadeledir. 

Mücadele zorlu olmazsa, balığı geri salıp daha büyüğünü arama yoluna gittiğim çok olmuştur. Böyle bir durumda başka balık yakalayamasam da çok önemli değildir. Önemli olan güçlü bir mücadele beklentisinin verdiği hazdır. Sonrasında balığa ihtiyacım olup olmadığına bakarım. Balığa ihtiyacım yoksa, hiç vakit kaybetmeden balığı geri salarım. Ama bugün balığa ihtiyacım olduğu için aldım.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/8eVKo1_w_-s

Beş Adalarda Akya Avı Macerası

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.