BUYUK BALIK AVI YAPMA ZAMANIMIZ GELDI

Büyük Balık Avı Yapma Zamanımız Geldi :

Artık büyük balık avı yapma zamanımız geldi düşüncesine sahip amatör balıkçılar arayış içine girerler. Sevdalı oldukları hobiden daha fazla keyif almak ve daha fazla öğrenmek isterler. Büyük balık avı ciddi bir donanım ister. Bu donanımı ihtiyacı karşılayacak şekilde tedarik etmek için ciddi bir araştırma yapmak gerekir. Bazen yapılan araştırma daha çok kafa karıştırıcı olabilir. Bu sebeple bir bilenden uygulamalı eğitim ve bilgi alınması çok önemlidir. En az masrafla en uygun donanıma sahip olmak motive edicidir.

BUYUK BALIK AVI YAPMA ZAMANIMIZ GELDI

Balık Avı Turunda Uygulamalı Bilgi Edinme

Bu aşamada en doğru seçenek büyük balık avı turuna katılıp bir bilenden uygulamalı bilgi almaktır. Bu uygulamada nelerle karşılaşılır:

 • Büyük balık avında kullanılan olta takımlarının tanınması ve kullanılması,
 • Değişik av yöntemleriyle büyük balık avının yapılacağının fark edilmesi,
 • Değişik av yöntemlerinden bir kısmını deneyerek, anlaşılmaya çalışılması,
 • Büyük balık takımlarının hazırlanılması, denize salınması ve nasıl çekileceğinin görülmesi,
 • Büyük balık oltaya vurduğunda nasıl davranılması gerektiği konusunda bilgi alınması,
 • Balık vurduğunda sakin kalabilme ve hata yapmadan sakin bir şekilde nasıl mücadele edileceğinin öğrenilmesi,
 • Balık tekneye nasıl yaklaştırılıp alınacağının görülmesi, vb gibi pek çok bilgi…
BUYUK BALIK AVI YAPMA ZAMANIMIZ GELDI

Büyük Balık Avı İnsanın Psikolojisini Nasıl Değişir

Büyük balık oltaya vurmadan nasıl bir av olacağı konusunda kişinin fikri yoktur. Oltaya vurduğunda da ne yapacağını bilemez. Tabi yanında bir bilen yoksa… Tek bildiği “büyük balık avı yapma zamanımız geldi” isteğidir.  Deneyimli tur rehberi av başlamadan önce olta takımlarını hazırlar ve nasıl kullanılacağını anlatarak avı başlatır. İlk iş oltaya balık vurduğunda oltanın nasıl sarılacağının gösterilmesidir. Sonra balık vurduğunda nasıl bir yolla sarma işleminin yapılması gerektiği anlatılır.

BUYUK BALIK AVI YAPMA ZAMANIMIZ GELDI

15 – 20 Kg bir büyük balık, 200 -300 Kg ve üzerinde kafa vuruşları yapabilir. Bu kaloma kullanımını zorunlu kılar. Büyük balık avında en önemli konu KALOMA BİLGİSİDİR. Kaloma bilgisi doğru kullanılmadan büyük balık avında başarı söz konusu değildir.

BUYUK BALIK AVI YAPMA ZAMANIMIZ GELDI

Büyük balık oltaya vurduğunda kalomayı şiddetle boşaltmaya başlar. Bu aşamada sakin kalıp oltayı sakin bir şekilde sarmaya çalışmak çok önemlidir. Olta sarılırken balığa odaklanılır. Balığın davranışlarına göre yavaş veya hızlı sarılır. Balığın davranışlarını gözetmeden yapılacak sarma işlemi hüsranla sonuçlanabilir.

BUYUK BALIK AVI YAPMA ZAMANIMIZ GELDI

Büyük balık oltaya vurduğunda avcı kısa bir şok yaşar. Böyle bir mücadele hiç beklemiyordur. Mücadelenin ilerleyen aşamasında büyük balıkla mücadelenin tek başına yapılacak bir mücadele olmadığını fark eder. Bu aşamada avladığı balığa saygı duymaya başlar. Oltayı sararken avladığı balığı görmeden kaçırma duygusu insanı rahatsız eder. Avını görme merakı insanın bir kara delik gibi içine çeker. “Gelen ne acaba” düşüncesi insanı acele etmeye yöneltir. Bu aşamada sakin kalabilmek çok önemlidir.

Büyük Balığı Çeken Avcı İçin Önemli Olan Nedir?

Büyük balık avıyla mücadele eden avcının belleğinde kalacak olan zorlu geçen mücadelenin uzunluğudur. Bu süreç boyunca sakin bir şekilde mücadele edilmesi gerekliliğidir. Mücadelenin uzunluğu alınacak keyfin fazlalığıyla doğru orantılıdır.

Büyük balık avında geçen her dakika avcının lehinedir. Bu sürede büyük balık yorulur.

Büyük balık teknenin yanına ne kadar yorgun getirilirse, teknede tehlike oluşturma potansiyeli de o kadar azalır.

Büyük Balık Avı Yapma Zamanımız Geldi

Akya Avı Videosuhttps://youtu.be/kesSKh8AL3o

Büyük Balık Avı Yapma Zamanımız Geldi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BUYUK BALIK AVI YAPMA ZAMANIMIZ GELDI için 2 cevap

 1. Ümit Tokgöz der ki:

  Menderes abi çok bilgilendiriyorsunuz. Ben ve diğer üç arkadaşım sizinle balık avı konusunda tanışmak isteriz. Hatta balık avı proğramınıza nasıl katılabiliriz? Beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Tekneye en fazla 3 (üç) kişi katılabilirsiniz. Tura bir kişi de katılsanız, üç kişi de katılsanız fiyatlar aynıdır. Genellikle tekne hareket halindeyken av yaptığımızdan en fazla iki kişi olta tutabilmektedir. Üçüncü kişi yedekte kalır. Büyük balık avına geçtiğimizde av verimliliği daha fazla olduğu için tek kişi olta çeker. Balık avı turuna sadece bir büyük balık avlamak için çıkarız. Birden fazla avlanan balık olursa, katılımcıların tercihine göre bir balık geri salınır.

   Balık avı turuna katılmak için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekir. Çep telefonumuza atacağınız rezervasyon mesajında: Katılımcı isimleri, Tarih – gün ve tur şekli (Sabah Turu – Akşam Turu gibi) olması gerekir. Rezervasyon mesajınız geldiğinde ödeme talep ederiz. Bu şekilde rezervasyon tamamlanır ve ilgili tarihte kısmetse tura çıkarız. Diğer detaylarla ilgili olarak web sitemizde “TUR ŞEKLİ” ve “ÜCRETLER” menülerine bakabilirsiniz. Linkler: http://www.adrasanbalik.com/tur-sekli/http://www.adrasanbalik.com/ucretler/

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.