BUYUK BALIK AVINA YONELMEK UFAK BALIGA BUYUME FIRSATI VERIR

Büyük Balık Avına Yönelmek Ufak Balığa Büyüme Fırsatı Verir :

Balık avı yapan her amatör balıkçının hedefinde büyük balık avı yapmak vardır. Büyük balık avı bu işte ustalaşmanın bir göstergesidir. Her iş ufaktan başlar gelişme kaydedildikçe büyür. Balık avı da böyledir. Bir kimse büyük balık avı yapmaya başladıkça ufak balık avından uzaklaşır. Bu sayede ufak balıkların çoğalma ve büyüme şansı olur. Balıklar çoğalma ve büyüme şansı buldukça büyük balık miktarında ciddi artış olur. Bu artışın bir önemli sebebi de; büyük balık avında avlanan bir adet balık avcısı için tatmin edici olmasıdır. Bu balık avında avcı ufak balık avında olduğu gibi onlarca balık avlama çalışmaz.

BUYUK BALIK AVINA YONELMEK UFAK BALIGA BUYUME FIRSATI VERIR

Büyük balık avında avlana adet azaldıkça denizde kalan balık çoğalır. Bu özellikleri dolayısıyla büyük balık avı avcıyı ufak balık avından uzak tuttuğu gibi, büyük balığı çok fazla avlamaktan da uzak tutar. Bu sayede ufaklar büyüme fırsatı bulur. Büyük balıklar da çoğalma fırsatı bulur. Şimdi “büyük balık avında adet niçin azalır?” onu inceleyelim.

BUYUK BALIK AVINA YONELMEK UFAK BALIGA BUYUME FIRSATI VERIR

Daha Çok Balık Avlama İsteği Büyük Balıkta Neden Azalır

Büyük Balık Avı Yorucudur

Balık büyüdükçe gücü çok artar. Bu yüzden ufak balık gibi kolayca çekmek mümkün değildir. Özellikle 10 Kg üstü balıkları avcının ilk birkaç seferde yalnız başına çekmesi zordur. Mutlaka yardıma ihtiyaç duyar. Büyük balıkları daha kolay çekmek için yeni teknikleri öğrenmesi gerekir. Daha sonra malzemenin önemi kavrar. Büyük balık için daha iyi malzemeye yönelir. Edindiği teknik bilgi ve uygun malzemeyle daha büyük balıkları çekebilecek düzeye gelir. Bu arada bir büyük balığın kendisine fazlasıyla yeteceğini keşfeder.

BUYUK BALIK AVINA YONELMEK UFAK BALIGA BUYUME FIRSATI VERIR

Büyük balık tutarken, balıkla mücadele ederken ve tekneye alırken zorlandığını öğrenir. Sonrasında büyük balığı keyifle ev götürür. İlk başlarda büyük balığın temizlenmesi ve tüketilmesi de zordur. Hemen eve birileri davet edilir. Amaç hem balık avının sohbetini yapmak, hem de balığı beraberce yemektir.

Bu işlerin yorucu ve keyifli yanları vardır. Daha sonraki avlarda balık temizlendikten sonra dağıtım süreci başlar. Bütün bu süreçlerin zorlukları avcıyı daha az balık avlamaya yöneltir. Balık avında 5 – 10 Kg civarı bir balık hem tutana, hem de sevdiklerine fazlasıyla yeter.

BUYUK BALIK AVINA YONELMEK UFAK BALIGA BUYUME FIRSATI VERIR

Büyük Balık İnsanın Gözünü Doyurur

Balık büyüklüğüyle daha ilk anda insanı şaşkına çevirir. Balığı gören her insanın aklından “bu balıkla kaç kişi doyar” düşüncesi geçer. Bu durum insanın önce gözünün doyduğunu gösterir. İnsanın gözünün doyması balık avını sonlandırması için yeterlidir. Bir de buna balığın yoruculuğu eklendiğinde daha da kolay bir tercih olur.

BUYUK BALIK AVINA YONELMEK UFAK BALIGA BUYUME FIRSATI VERIR

Gözü doyan bir insanın karnının doyması kolay olur. Bu sebeple büyük balık avcısı balığını paylaşmayı sever. Avladığı bir büyük balığı ya eşiyle dostuyla beraberce bir sofrada toplanarak yer. Yada parçalara ayırıp dağıtır. Bu büyük balık avının diğer bir doygunluk ve tatmin noktasıdır. Avını paylaşan insanın gönlü de doyar. 

BUYUK BALIK AVINA YONELMEK UFAK BALIGA BUYUME FIRSATI VERIR

Balık Avında Ustalık Doğa Bilincini Yükseltir

Büyük balık avında ustalaşan insanın gözünün, gönlünün ve karnının doymasıyla beraber Allah’a olan şükrü artar. Bu şükürle beraber doğaya olan saygısı gelişir. Artık o avcı doğa aşığı olur. Sadece ihtiyacı kadar olanı doğadan alması gerektiğini fark eder. Bu doğanın devamlılığı açısından çok önemlidir. Çünkü balık avında üretmek adına hiçbir emek harcamadan hasat söz konusudur.

Üretim adına çaba harcamayanın başlangıçta ürüne pek saygısı olmaz. Her şeyin kendisi için olduğunu zanneder. Başkasının da hakkı olabileceğini pek düşünmez. Bulduğu zaman sonuna kadar tüketme yoluna gidebilir. Ama balık avında ustalaştıkça ve özellikle büyük balık avına yöneldikçe durum hızla değişir. Artık gözü, gönlü ve karnı doyar. Bu sayede doğayı seven, koruyan ve paylaşmayı bilen birisi olur. Bu yeni vasıflarıyla başkalarının hakkını korur. Bu sayede balık avı devamlılık arz eder bir duruma gelir.

Sürdürülebilir bir avcılık için büyük balık avına yönelmek bütün amatör balıkçılar için çok eğitici ve öğretici olacaktır.

Büyük Balık Avına Yönelmek Ufak Balığa Büyüme Fırsatı Verir

Büyük Balık Avına Yönelmek Ufak Balığa Büyüme Fırsatı Verir

Hayallerin Balığının Videosuhttps://youtu.be/k8NUCMudNi4

Büyük Balık Avına Yönelmek Ufak Balığa Büyüme Fırsatı Verir

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.