BALIK AVINDA USTALIGA GECISIN TEMEL ANAHTARI BUYUK BALIK AVIDIR

Balık Avında Ustalığa Geçişin Temel Anahtarı Büyük Balık Avıdır :

İnsanlar ülkenin her yerinde ufak balık avı yapma fırsatı bulurlar. Ufak balık avına başlamak çok fazla masraf yapmayı gerektirmez. Üstelik uzak yerlere gitmek gibi bir zorunlulukta yoktur. Balık avlanacak bir yerde av yapan birisinden kısa süreli bir ders almak yeterlidir. Daha sonrasında deneme yanılma yoluyla bilgi ve tecrübe arttırılır. Bilgi ve tecrübe arttıkça avlanan balık sayısı artar. Her gidilen yerde yeni tecrübeler kazanılarak balık avının keyfi çıkarılmaya başlanır.

BALIK AVI

BALIK AVINDA USTALIGA GECISIN TEMEL ANAHTARI BUYUK BALIK AVIDIR

Keşke Bir Büyük Balık Oltama Takılsa

Bir süre sonra büyük balık avı yapma fikri akılları kurcalamaya başlar. Çünkü artık her olta atıldığında “ah bir büyük balık takılsa” denmeye başlanır. Balık her zaman avlanandan 2 cm büyük bile olsa büyük sevinç yaratır.

BALIK AVINDA USTALIGA GECISIN TEMEL ANAHTARI BUYUK BALIK AVIDIR

Avcı ufak balıktan artık eskisi kadar keyif almadığını fark eder. Büyük balık hakkında araştırma yapmaya başlar. Büyük balık avı yapmış olanlarla sohbet eder. Bu av şeklinin nasıl olduğunu öğrenir. Sonra bu avın yapıldığı malzemeleri incelemeye başlar. Artık merakı iyice artmıştır. Büyük balık avı yapan bir tanıdığı ona “bu işi ustasından öğreneceksin” demiştir.

BALIK AVINDA USTALIGA GECISIN TEMEL ANAHTARI BUYUK BALIK AVIDIR

Büyük Balık Avı Turları Nerede Yapılır

Internet’te büyük balık avı yapan organizasyonları araştırır. Büyük balık avına katılmak için rezervasyon yaptırır. Sonra tur gününü sabırsızlıkla beklemeye başlar. Tur günü geldiğinde heyecanla tura katılır. Elinde doğru düzgün malzeme yoktur. Zaten hangi malzemenin doğru olduğunu bilmek ve karar vermek bile zordur. Bu düşüncelerle tur başlar.

BALIK AVINDA USTALIGA GECISIN TEMEL ANAHTARI BUYUK BALIK AVIDIR

Büyük balık avında başlangıçta olta ve takımlar katıldığı tur tarafından verilmelidir. Belki sarf olacak kanca, rapala, ve jig gibi malzemeler katılımcıdan istenebilir. Bunların seçiminde de katılımcıya gerekli bilgiyi vermekte fayda vardır. Tur esnasında katılımcı malzeme seçimi konusunda pek çok merak ettiği şeyi sorup öğrenebilir. Zaten böyle bir turun amaçlarından biri katılımcının büyük balık avı konusunda başlangıç bilgilerini öğrenmesidir.

BALIK AVI TUR SEKLIMIZ OGRETICI MAHIYETTEDIR

BALIK AVINDA USTALIGA GECISIN TEMEL ANAHTARI BUYUK BALIK AVIDIR

Büyük balık avında malzeme ve bunların etkin kullanımı çok önemlidir. Bunun en temel sebebi; büyük balığın her türlü malzemeden ve avcıdan daha güçlü olmasıdır. Ayrıca büyük balık oltaya takıldığında dur durak bilmez ve kimseyi beklemez. Bu şartlar altında av yapabilmek için bazı temel bilgileri öğrenmek gerekir. Öğrenmek yetmez bu bilgileri uygulamak gerekir. Buda ancak katıldığınız büyük balık avı turunda detaylı bir şekilde anlatılıp uygulama yapılmasıyla mümkün olur. Yani katılacağınız turdaki rehberi kullanacağınız malzemeleri anlatacak, uygulama yaptıracak bilgi ve tecrübeye sahip olması çok önemlidir. Ayrıca iletişim becerisi anlatılanların doğru anlaşılması açısından önemlidir.

DIP SIRTISI YAPABILMEK ICIN COZULMESI GEREKEN SORUNLAR NELERDIR

BALIK AVINDA USTALIGA GECISIN TEMEL ANAHTARI BUYUK BALIK AVIDIR

Büyük Balık Avının Birinci Aşama Yem Balığı Avıdır

Birinci aşamada yem balığı avı yapılır. Bu aşama malzeme kullanımının nasıl yapılacağının anlatımıyla başlar. Sonra anlatılanlar sırayla uygulanır. Uygulamada görülen aksaklıklar düzeltilir. Balık avı yaptıkça anlatılanlar ve uygulama pekişir.

TEKNEDE OLTAYLA BUYUK BALIK AVI

Ufak balık avı katılımcının yeni girdiği ortama adaptasyonu için çok önemli bir süreçtir. Her geçilen aşama insanın kendine güvenini arttırır. Olaya adapte olmasını sağlar. Büyük balık avı hata affetmez. Hata yapmadan tur rehberiyle koordine bir şekilde avı sürdürebilmek için her aşama çok önemlidir. Oluşacak her yeni duruma adaptasyonda tur rehberi yol gösterici olacaktır.

BALIK AVINDA USTALIGA GECISIN TEMEL ANAHTARI BUYUK BALIK AVIDIR

Büyük balık avında her an beklenmedik gelişmeler olabilir. Hızlı adaptasyon ve çözümleme yeteneği hayati öneme sahiptir. Bunun yanında avın uzun tecrübelere dayalı bir sistematiğinin olması gerekir. Her yeni avda elde edilen yeni çözümlemeler bu sistematiğe eklenerek yöntemler geliştirilir. Ama bu süreç sonsuza kadar devam eder. Sürekli yenilenmeyi zorunlu kılar.

Büyük Balık Avı İçin Oltanın Hazırlanması Aşaması

İkinci aşamaya geçmeden önce yaşanan çok önemli aşamadır. Bu aşamada yemin hazırlanışı görülür. Bu her katılımcı için hayret verici bir aşamadır. Bu aşamayı gören katılımcılar hayret duygusunu yaşarlar. Çünkü o zamana kadar kendileri için çok büyük balık sayılabilecek bir balık burada yem balığı olarak kullanılır. Bunu şokunu bile atmak bazen zaman alır. Bazı katılımcılar “biz bu ava razıyız. Büyük balık avına geçmesek de olur” der.

BALIK AVI TUR SEKLIMIZ OGRETICI MAHIYETTEDIR

Büyük Balık Avının İkinci Aşaması Büyük Balık Avıdır

Sonrasında Büyük balık oltası tur rehberi tarafından mavi derinliklere salınır. Büyük balık avı yemli dip sırtısı yöntemiyle yapılır. Bunun sebebi; gezen balıkla sırtı yönteminde daha fazla noktada karşılaşma ihtimalidir.

CANLI YEMLE AKYA OLTASININ HAZIRLANIP KULLANILMASI

Olta denize salındıktan hemen sonra kaloma ayarı yapılır. Her şey ayarlandıktan sonra olta katılımcıya emanet edilir. Bu aşamada katılımcı üzerindeki sorumlulukları fark eder. Bu avın şimdiye kadar yaşadığı her türlü avdan daha farkı ve ciddi olduğunu hemen kavrar. İlk anda kendine emanet edilen oltayı o kadar sıkıca kavrar ki, bir süre sonra bilekleri ağrır. Tur rehberi gerekli uyarıları yapar. Son cümleyi “balık vurduğunda kulağınız bende olsun” diyerek tamamlar. Balık avının kontrolü her zaman tur rehberinde olması gerekir. Tur rehberinin talimatlarına zamanında uymak hayati öneme sahiptir. Zorunlu hallerde tur rehberi olaya müdahil olur. Her aşamada güvenlik ön planda olmalıdır.

Balık oltaya vurduğunda herkes tur boyunca öğrendiği her şeyi bir anda unutur. Bilgiler arasında doğru bağı kurmak kolay olmaz. Mutlaka bir desteğe ihtiyacı vardır. Bu destek başlangıçta uygulama desteğidir. Kısa bir süre sonra fiziksel desteğe dönüşür. Çünkü 10 – 20 Kg olan büyük balığı bir kişinin çekmesi pek mümkün değildir. Yardım şarttır. Tur rehberi bu aşamada başvurulacak en doğru yardımcıdır. Oltayı çekerken uygulamanın en doğru ne  şeklide yapılacağını gösterme fırsatı bulur. Teorik bilgi önemidir. Ama görerek öğrenmek daha önemlidir. Bu şekilde detaylar netleşir.

Balık Avında Ustalığa Geçişin Temel Anahtarı Büyük Balık Avıdır

Bırakın Balığı Biran Evvel Tekneye Almayı Avın Keyfini Yaşayın

Büyük balık avı ne kadar uzun sürerse avın keyfi o kadar fazla olur. Zaten hiç kimse ilk avında büyük balığı bir çırpıda çekemez. Çekmeye kalkarsa balığı kaybedeceği neredeyse garanti gibidir. Zaten tur rehberi buna müsaade etmemesi gerekir. Büyük balık avı tecrübesizliği çok açı şekilde cezalandırabilir. Bu duruma düşmemenin yolu tur rehberinin talimatlarına uymaktan geçmektedir. Hayatımızın en keyfili olabilecek olayını fiyaskoya çevirmenin bir anlamı yoktur. Balığı kaçırdıktan sonra “ne oldu” demenin kimseye bir faydası olmaz. En doğrusu balığı kurallarına uygun çekip avın gereklerini öğrenmektir.

Balık Avında Ustalığa Geçişin Temel Anahtarı Büyük Balık Avıdır

BUYUK BALIGI YORMADAN CEKMEYE CALISMANIN SONUCLARI NELERDIR

Balık Avında Ustalığa Geçişin Temel Anahtarı Büyük Balık Avıdır

Yormadan Çekilen Balığın Videosuhttps://dai.ly/x266iu9

Balık Avında Ustalığa Geçişin Temel Anahtarı Büyük Balık Avıdır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.