BUYUK BALIKTA CIKRIK MAKINE KULLANIMININ ONEMI

Büyük Balıkta Çıkrık Makine Kullanımının Önemi :

BUYUK BALIKTA CIKRIK MAKINE KULLANIMININ ONEMI

Büyük balıkla mücadele edebilmek için bol miktarda ip misinaya ihtiyaç vardır. Büyük balık basıp kalomayı boşalttığında ip misina hızla boşalmaya başlar. Ne kadar çok ip varsa o kadar rahat bir şekilde mücadele devam eder. Yoksa balık ipin bittiği yerde ipi koparır. O anda balığı kaçırırız. Balık giderken ip misinayı ve takımı da beraberinde götürür. Bu durum da balığı kaçırdığımıza mı, takımları kaybettiğimize mi, balığın bu vaziyette öleceğine mi üzüleceğimizi bilemeyiz.

BUYUK BALIKTA CIKRIK MAKINE KULLANIMININ ONEMI

Tabii ki bu durumda balığın hayatta kalması önemlidir. Her zaman kaçırdığımız balığın hayatta kalmasını isteriz. Bu yüzden hiç bir kanca paslanmaz yapılmaz. Kancalar kısa sürede deniz ortamında paslanmalıdır. Bu sayede kanca düşer balık rahat eder.

BUYUK BALIKTA CIKRIK MAKINE KULLANIMININ ONEMI

Emniyet Açısından Çıkrık Makine Kullanımının Önemi

Katılımcıların emniyetini ön planda tutmak için çıkrık makineli oltalarla av yapılmalıdır. Bu sayede katılımcıları misina ve iplerden uzak tutmak mümkün olur. Misina ve özellikle ip misinalar ellere ve kollara çok çabuk çapariz olurlar. Çapariz olmak; ele ve kollara dolanmaktır. Bu durum ipteki dönmeler sebebiyle olur. İpteki dönmeler takımdaki yemin dengesizliği sonucu oluşur. Sırtı çekerken dengesiz olan yem döner ve ipte gama sebep olur. Bu dönmeler takımda başlar. Zamanla ip boyunca ilerler. Çıkrık makineye ulaşır. Bu durumda olta sarılıp takımdaki dengesizlik düzeltilmelidir. Sonra ipin üzerindeki gam giderilmelidir.

BUYUK BALIKTA CIKRIK MAKINE KULLANIMININ ONEMI

Zaman içinde iplerde mutlaka azda olsa dönmeler olur. Bu durumun yaratacağı çaparizlerden kurtulmak için çıkrık makineli olta kullanımı şarttır. Oltalar bizi iplerden uzak tutar. İplere her ne şart olursa olsun dokunulmamalıdır. Hatta hızla boşalan ipe temas dahi edilmemelidir. Bu durumda ip deriyi yakar.

BUYUK BALIKTA CIKRIK MAKINE KULLANIMININ ONEMI

Büyük balıkla mücadele esnasında ipin ele, kola çapariz olması durumunda hemen kesilmesi gerekir. Bunun için herkesin kolayca ulaşabileceği bir yerde keskin bir bıçak bulundurulmalıdır. Çapariz durumunda bıçağın kullanımında tereddüt edilmemelidir. İp misina, çaparizin ön tarafından hemen kesilmelidir.

Çıkrık Makinenin Sağladığı Teknik İmkanlar

İp misinamız bitecekmiş korkusu olmadan mücadeleye devam etmek avın keyifli ve başarılı geçmesini sağlar. Sadece mücadeleye odaklanırız. Bu sayede hata yapmadan ava devam etme şansımız olur. Böylece avın keyfini çıkarırız.

Ayrıca çıkrık makinin bize sağladığı teknik imkanlarla balıkla mücadele daha kolay olur. Bu teknik imkanlar makinenin gücünün ve sarma hızının daha da artırılmasına izin verir. Bu sayede daha büyük balıklarla kolayca mücadele etme imkanı olur.

Büyük Balıkta Çıkrık Kullanım Videosuhttps://youtu.be/hLg-sJjptnA

Büyük Balıkta Çıkrık Makine Kullanımının Önemi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BUYUK BALIKTA CIKRIK MAKINE KULLANIMININ ONEMI için 3 cevap

 1. Muzaffer Çakıl der ki:

  Çıkrık makine nerede ve hangi av yönteminde kullanmak için daha uygundur?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Çıkrık makineli olta genellikle teknede büyük balık avı yaparken daha uygundur. Çıkrık makine seçilmesinde ki en baskın unsur misina kapasitesinin fazla olmasıdır. Bir diğer baskın unsur, diğer makinelere göre daha ucuz olmasıdır. Üst seviye özelliklere sahip iki tip makine arasında çıkrık makine daha ucuzdur.

   Çıkrık makineler sırtı çekerken kullanımı daha uygundur. Trolling denilen dip sırtısı yönteminde kullanılır. Özellikle büyük balık avlarında dip sırtısı çekerken tercih edilir. Avlanmak istenen balık büyüdükçe çıkrık makinenin özellikleri de büyümelidir. Örneğin 150 Kg bir Orkinos avında makinede 1000 – 1500 m ip misina sarılı olmalıdır. Büyük balıkla mücadele için bu kadar misina olmadan güvenli ve rahat av yapmak pek mümkün olmaz.

   150 – 300 m arası derin sularda balık avı yaparken de çıkrık makine kullanımı daha uygun olacaktır.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Çıkrık makine genel anlamda teknede kullanılacak bir olta tipidir. Genellikle de sırtı yöntemle (trolling) av yapılırken kullanılır. 150 – 300 m gibi derin sulara olta sarkıtırken de kullanılabilir.

   Çıkrık makinenin en büyük özelliği çok fazla ip misina sarılabilecek haznesinin olmasıdır. Çok fazla ip misina sayesinde daha büyük balıklarla mücadele etme imkanı olur. Çünkü balık basıp kaloma boşaltırken mücadele için daha fazla ip misinaya ihtiyaç duyulur. Büyük balık avında mücadele edecek ipiniz bittiğinde av da biter. Çünkü balık ip misinayı koparıp derinliklerde kaybolup gider. Tabi beraberinde hayallerinizi de götürür.

   Çıkrık makinelerin bir diğer çok önemli avantajı daha fazla teknik özellikleri daha ucuza sunabilmesidir. Makinenin büyük olması sebebiyle daha fazla teknik özellik rahatça makineye ilave edilebilir. Düz makinelerde bu alanlar küçüktür. Bu yüzden daha hassa düzenlemeler yapılması gerekir. Bu maliyetleri iki katına kadar arttırır.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.