DENIZDEN VE BALIKTAN UZAK KALMAMAK

Denizden ve Balıktan Uzak Kalmamak :

DENIZDEN VE BALIKTAN UZAK KALMAMAK

Bizim hayat tarzımız deniz ve balık olmuş durumda. Tabii ki, öncelik denizde. Denizi görmeden geçen bir yaşamı düşünemiyorum. Yaz gelip de tekneyi denize indirdiğim gün özgürlüğümü ilan ediyorum. Artık denizde istediğim yere gidip balık avlayabilirim. Dalış yasağı olmayan her yerde dalış yapabilirim. Özellikle dalış, tam anlamıyla kendimi özgür hissettiğim zaman dilimidir. Suyun altında olmak etrafı seyredebilmek. Karnımı doyurmak için av yapabilmek. Deniz ortamının güzelliklerini seyredebilmek ve o ortamla bütünleşebilmek. İşte benim için özgürlük budur.

DENIZDEN VE BALIKTAN UZAK KALMAMAK

Boş Zamanda Balık Avı

Balık avı turunun olmadığı günler çok zorunlu bir iş yoksa, balığa gitmeyi tercih ederim. Aslında “denizde olmayı tercih ederim” demek daha doğru olur. Denizdeyken balık avı yapmak benim için bonustur. Bu yüzden avladığım balığı evde ihtiyacım varsa alırım. Evde ihtiyacım yoksa geri salarım. Balık avından maksat öğrenmek, tecrübe kazanmak ve avın etiğini yaşamaktır. Özellikle ufak ve yumurtalı balıkları geri salmak beni fazlasıyla tatmin eder. Çünkü her saldığım balığa karşılık, yeni avlarda ödülüm daha büyük olur. Aynı ritüeli balık avı turlarında da yaşarız.

DENIZDEN VE BALIKTAN UZAK KALMAMAK

Ufak Balığı Bırakanın Ödülü Ne Olur

Balık avı turlarında yem balığı ararken oltamıza ufak balıklar takılır. Bu ufak balıklar, çok büyüyen balıkların yavrularıdır. Örneğin Akya yavrusu, Sinarit yavrusu veya Ton Balığı yavrusu gibi. Bu durumda hiç düşünmeden bu balıkları geri saldığımız turlarda devasa büyük balık avları yaparız. Bu durum sanki bir ritüel gibi, her seferinde tekrarlanır. Artık doğadaki sistemin bu şekilde çalıştığına inanmaya başladım. En azından bizim yaşadığımız sonuç bu olur. Belki de balık avında bu kadar başarılı olmamızın temelinde bu düşünce yatıyor.

DENIZDEN VE BALIKTAN UZAK KALMAMAK

Bu yaklaşım tarzı bizimle de sınırlı kalmıyor. Yirmi seneden fazladır balık avı turu yaptığımız için çok büyük bir kitleye ulaşmış durumdayız. Gördüğüm kadarıyla bizimle tura çıkmış olan pek çok arkadaş bu ritüeli yaşıyor ve yaşatıyorlar. Bizim sloganımız “ihtiyacın kadarını al. Geri kalanı geri sal” şeklindedir. Denize bir balık salanın, ömür boyu balık avlamaya hakkı olur. Çünkü o bir balık avcının ömür boyunca avlayacağı balıktan daha fazlasını denize geri koyacaktır. Bu geri koyma üreme yoluyla olacaktır.

DENIZDEN VE BALIKTAN UZAK KALMAMAK

İhtiyacım Olanı Alırım

Oltayla veya zıpkınla av yaptığımda ihtiyacım olanı alırım. Bugünkü olta avımda istikametim Pırasalı Ada oldu. Büyük balık açıklarda nasip olmadı. Ama dönüş yolunda Adrasan Koyu içinde av yapmak kısmet oldu.

Artık bizim tabirimizle son meraya gelmiştim. Artık burayı da çekip oltayı toplayıp dönüşe geçecektim. Güzel bir av günü olmuştu. Denizden ve avdan yeterince keyif almıştım. Buna rağmen eve de bir balık götürmek istiyordum. Ne zaman çok istekli olursam, o gün av yapmak kaçınılmaz olur. Bugün de böyle oldu. Son anda kaloma akmaya başladı. Oltamda Akya vardı. Sabırla mücadele ederek balığı tekneye aldım. Sonunda nasibimi almak kısmet oldu. Allah’a şükrederek dönüşe geçtim.  

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/I8STVYqQBMA

Denizden ve Balıktan Uzak Kalmamak

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.