DEVASA ZARGANA AVI SASIRTTI

Devasa Zargana Avı Şaşırttı :

Büyük balık avı yapmak için avlanacağımız meraya gidene kadar yüzey sırtısı çekeriz.  Yüzey sırtısına genellikle Akdeniz Palamut’u gelir.  Akdeniz Palamut’undan kasıt genellikle Orkinos yavrularıdır. Mart – Mayıs ayları arasında gerçek Palamut da gelir. Eğer Palamut avı yapamamışsak mera civarında Zargana avı yaparak büyük balık avına başlarız.

IPEK FLOSLA ZARGANA AVI

DEVASA ZARGANA AVI SASIRTTI

O kadar dolaşmamıza rağmen Palamut avı yapamamıştık. Hemen yüzey sırtılarını topladık. Zargana avı yapmak için İpek Floştan oluşan takımları hazırladık. İpekleri suya bırakarak dolaşmaya başladık. Zargana avı yapmak için olabildiğince kıyıya yaklaştık.

ZARGANA AVI TEKNIGI

Zargana avının en güzel yanı olta çekilen yerlerin manzarasının muhteşem olmasıdır. Balık avı için dolaşırken, bir yandan da doğayı seyre dalarız. Tekne ile çok fazla kıyıya yaklaştığımız için dikkatli olmak gerekir. Altımızdaki derinlik birçok yerde bir metreyi geçmez. Ama yine de doğayı seyretmenin keyfine doyum olmaz. Ayrıca suyun altındaki kayaların görüntüsü de çok güzeldir. Olta çekerken suyun içindeki balıkların sağa sola kaçışmalarını seyretmek de ayrı bir keyiftir.

Manzaranın muhteşemliği, deniz altının canlılığı ve güzelliği derken kaloma akmaya başlayınca yeniden balık avına dikkat kesiliriz. Hemen tekneyi biraz açığa alıp derinliği arttırırız. Böylece güvenli bir şekilde balıkla mücadele etme şansımız olur.

DEVASA ZARGANA AVI SASIRTTI

Zargana için oltayı saldığımızda kaloma ayarımız çok gevşek olur. Kaloma, tekne 2 – 4 mil hızında giderken akmayacak sıkılıkta olur. Böylece Zargana kalomayı boşaltırken ipek floşu yırtamaz. Kaloma ayarı sert olduğunda Zargananın çok keskin dişleri ipeği kolayca yırtar. Yırtılan bölümde bir, iki santimlik bir uzantı oluşur. Bu uzantıya vuran balıklar sonrasında kolay kolay yakalanmaz. Bu durumda takımı çekip ipeğin konumunda değişiklik yapmak gerekir. Yırtık büyükse ipek değiştirilmelidir. Özellikle büyük Zarganaların olduğu bölgelerde kaloma ayarı çok daha önemlidir. Büyük Zarganalar ipeği çok daha kolay dağıtabilirler.

DEVASA ZARGANA AVI SASIRTTI

Bu avı yaptığımız bölgede de çok büyük Zarganalar vardı. Kaloma boşalma şiddetinden ve boşalan misina miktarından bunu kolayca anlamak mümkündü. Bu durumda Zargananın kalomayı yorulana kadar boşaltmasına izin verdik. Zargana bütün gücünü kalomayı boşaltmak için harcadı. Böylece çabucak yoruldu. Kaloma boşaltması durduğunda, hafifçe kalomayı sıktık. Zarganayı çekmeye başladık. Zargana arada kendini kurtarmak için suyun yüzüne atlamaya başladı. Manzara çok güzeldi. Oltayı çekerken sanki Kılıç Balığı avı yapıyormuş gibi balığı suyun yüzüne atlarken görebiliyorduk. Bu şekilde av yapmak teknedeki adrenalinin yükselmesine sebep oluyordu. Zargana tekneye yaklaşırken yeniden son bir mücadeleye girdi. Ama gücü iyice tükendiği için ilk başlarda olduğu gibi kalomayı uzun süre boşaltamıyordu. Kısa çekiştirmeler avı daha heyecanı yapıyordu.

Zarganayı tekneye aldığımızda ayrı bir coşku yaşandı. Hiç ummadığımız büyüklükte bir balık gelmişti. Bu balık yem yapılmaz, ancak yenirdi. Böyle büyük Zarganalar yakalandığında iki seçeneğimiz olur. Yiyeceksek Zarganayı alıkoyarız. Yemeyeceksek geri salarız. Seçim katılımcıya aittir. Ama bu tür Zargana’lardan bir iki taneden fazla avlamayız. Fazlasını gelirse geri salarız.

ZARGANA AVI VE CANLI YEM OLARAK KULLANILMASI

YEM BALIGI OLARAK ZARGANA AVI

Yem Balığı Olarak Zargana Avı Videosu:

https://youtu.be/jDZpQoWcXAw

Devasa Zargana Avı Şaşırttı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

DEVASA ZARGANA AVI SASIRTTI için 2 cevap

  1. Murat Atasal der ki:

    Merhaba, İstanbul’da tekne arkası sırtı yöntemi ile Lüfer avı yaparken Zargana’yı fleto kullanıyoruz. Bu tip büyük Zarganaları fleto yaparak (uzun olta diyelim) Adrasan da büyük balık avı yapma imkanı var mı? Sanırım daha az Zargana tutarak, daha fazla şans edinmiş oluruz. Selamlar.

    • Menderes Yahşi der ki:

      Zarganayı biz genellikle canlı kullanmayı tercih ederiz. Ama ölmüş büyük Zarganalar ile önerdiğiniz şekilde av yapmayı denemek mümkündür. Sonuç ne olur? Bunu ancak denedikten sonra görmek mümkündür. Bence başarılı olma şansı yüksek olan bir öneri.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.