HAYALLERINDE BUYUK BALIK AVI VARDI

Hayallerinde Büyük Balık Avı Vardı :

HAYALLERINDE BUYUK BALIK AVI VARDI

Balık avına merak salan herkes bir süre sonra büyük balık hayali kurmaya başlar. İlk başta bu hayal, bir önceki balıktan biraz daha büyüğü ile sınırlıdır. Ama iş rutine dönüştüğünde bir hedef balığı liste başı yapılır. Kısmet olur da listedeki balıkları avlamaya başladıklarında, hedef balık daha çok değer kazanmaya başlar. Artık o balığın peşine düşmek farz olur.

HAYALLERINDE BUYUK BALIK AVI VARDI

Balık Avını Hobi Edinmek

Ufak balık avını kolayca yapmak mümkündür. Biraz bilgi, taktik ve bir olta ile deniz veya balığın olduğu bir su kenarında kolayca yapılabilir. Zamanla bilgi ve tecrübemiz artar. Böylece daha seçici olmaya başlarız. Özellikle belli balıkların avını yapmaya başlarız. Böylece belli konularda ustalaşmaya başlarız.

HAYALLERINDE BUYUK BALIK AVI VARDI

Büyük Balık Hayali

Bir gün gelir artık ufak balık bizi tatmin etmez olur. Artık büyük balık avlamanın hayalini kurmaya başlarız. Adrasan’a göçerken aklımda 1 m. üstü balıkların avını yapmak vardı. Aslında pek çok büyük balığı çocukluğumdan beri dalışlarda görüyordum. İlk büyük balıkları İstanbul Boğazında serbest dalış yaparken görüyordum. Altımızdan bizden büyük balıklar geçiyordu. Aklımdan hep “bir gün bunlara ulaşacağım” düşüncesi vardı. Daha sonra sportif tüplü dalışa başladığımda pek çok büyük balığı derinlerde gördüm. Sonra serbest dalışı geliştirdiğimde büyük balıkları sürüler halinde gördüm. Bu konuda çok şanslıydım. Daha sonra olta ile balık avı turları düzenlemeye başladım. Artık büyük balıklara elimle dokunmaya başladım.

HAYALLERINDE BUYUK BALIK AVI VARDI

Büyük Balık Avı Turları

Büyük balık turlarına başladığımızda hedef “bu işi öğrenmek ve öğretmek” oldu. Bir süre sonra öğrendiklerimi daha geniş kitleler ile paylaşmak istedim. “Hem böylece başkaları da tecrübelerini paylaşır” diye düşündüm. Ama daha sonra gördüm ki, herkes yazmayı ve paylaşmayı pek de sevmiyor. Ama son yıllarda amatör balıkçılar arasında görsel paylaşımlar daha çok yaygınlaşmaya başladı. Bu çok sevindirici. Çünkü bilgi paylaşınca çoğalıyor. Eğer biz üst seviye bir deniz ve balıkçılık kültürü oluşturacaksak, bu ancak paylaşımlar yoluyla olacak. Çünkü iletişimin olmadığı bir yerde hiç bir şey olmaz. İletişimin çok önemli bir unsur. Ancak paylaşımlar yoluyla iletişimi başlatmak mümkündür.

Benim için balık avı turları iletişim ve paylaşım için en önemli aktivitedir. Çünkü bilgiyi balık avı turlarında konu ile gerçekten ilgili olan insanlarla yapıyoruz. Bu sayede bilgiyi en doğru ortamda paylaşmış oluyoruz. Bu şekilde bilgiyi uygulamak ve sonuç alma imkanı da oluyor. Böylece bilgi doğrulanmış oluyor. En kalıcı bilgi, tecrübe ile doğrulanmış bilgidir. Buna öğrenme diyebiliriz.

Büyük Balık Avının Heyecanı ve Sevinci

Büyük balık avı için oltayı denize salarken heyecan başlıyor. Balık avını nasıl yapacağımızı anlatmaya başladığımda, insanların heyecanını gözlerinden okuyabiliyorum. Oltayı salıp onlara uzatırken “hadi sarın” dediğimde, adrenalin tavan yapıyor. “Neden saracağım” sorusunun cevabı. “Oltada balık var” oluyor. Arkadaşlar duyduklarına inanamaz bir şekilde oltayı sarmaya başlıyorlar. Kaloma hızla her aktığında heyecanları da artıyor. İçlerinden “bu iş bu kadar kolay olamaz” düşüncesinin geçtiğini algılayabiliyorum. Tabii herkes, her zaman bu kadar kısmetli olamıyor. Ama bazıları aynı kısmeti büyük balıkta da yaşayabiliyor. İşte böyle avların keyfine doyum olmuyor. Bugünkü avımız da böyle oldu. Sanki balıklar bizim yolumuzu gözler gibi, oltamıza atlama yarışına girmişti. Bize de, bu mutluluğu yaşamak kalmıştı.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/Sx3lDhZ35vU

Hayallerinde Büyük Balık Avı Vardı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.