HERKES BUYUK BALIK AVI YAPSIN BALIGIMIZ COGALSIN

Herkes Büyük Balık Avı Yapsın Balığımız Çoğalsın :

Balığın Çoğalması İçin Kıyılar Balıklara Bırakılmalıdır

Denizlerimizdeki balık miktarının artması için 5 yıl boyunca makul bir boy sınırı konması gerekir. Bu sayede ufak balıkların bu boy sınırına kadar büyümesinin yolu açılır. Ayrıca kıyılar da balıklara bırakılmalıdır. Kıyılarda balıklar rahatça üreme, beslenme ve savunma ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir. Kıyılarda rahat eden balıklar hızla çoğalacaklardır. Bir kaç yıl içinde kıyılarda umulanın çok üstünde ufak balık artışı gözlenecektir.

HERKES BUYUK BALIK AVI YAPSIN BALIGIMIZ COGALSIN

Kıyılarda balık miktarı artınca bunlarla beslenmek için büyük balıklar kıyılara sokulmaya başlayacaktır. Kıyılara sokulan büyük balıklar kıyının rahatlığında avlanma ihtiyacını karşılayınca meralarda daha uzun süreler kalmaya başlayacaktır. Büyük balıkların meralarda uzun süre kalması göçle gelen ufak balıkların hızla kıyılara yönelmesine sebep olacaktır. Bu sayede kıyılarda ufak balıklarda da hızlı bir çoğalma olacaktır.

Büyük balıkların kıyılara beslenmek için yanaşması ilk başta kıyıda çoğalan balığı azaltır. Ama sonraki dönemde göçle gelen ufak balık sürülerinin kıyıya yönelmesini sağlar. Bu şekilde kıyıdaki balık miktarı yeniden hızla artar. Bu döngü kıyılarda hem ufak balığın çoğalmasını, hem de büyük balığın çoğalmasını sağlar. Koruma altına alınan kıyılarda bir kaç yıl içinde balığın hızla çoğalmasının sebebi bu döngüdür.

Bu döngünün sürekli kılınması ve balığı azalmak yerine çoğalması için büyük balık avı yapılmalıdır.

HERKES BUYUK BALIK AVI YAPSIN BALIGIMIZ COGALSIN

Büyük Balık Avının Avcı Üzerindeki Psikolojik Etkileri

Büyük balık tekneye alınınca balığın büyüklüğünden etkilenir. Bu balığın bu hale nasıl geldiğini düşünür. Sonra “bu balığı almaya hakkımız var mıydı?” diye kendine ve çevresindekilere sormaya başlar. Bu aşamadan sonra balığın da bir can taşıdığını fark eder. Bu avcının gerçek avcı olmasını sağlar. Artık o ihtiyaç dışı av yapamaz.

Büyük balığın bir can taşıdığını fark eden avcı avladığı balık adedini azaltır. Avcı bir büyük balığın kendisine yettiğini görünce bir balıktan fazlasını avlamanın anlamsız olduğunu fark eder.

HERKES BUYUK BALIK AVI YAPSIN BALIGIMIZ COGALSIN

Her büyük balık avından sonra hedefte daha büyük balığın avı olur. Balık ağırlığı 20 – 30 Kg ve üstü olduğunda taşınabilir olmaktan çıkmaya başlar. Bu aşamada avcı balığın geri bırakılması gerektiğini fark eder. Artık o sportif balıkçılık kavramına iyice ısınır.

Büyük balık avı yorucu bir iştir. Bunun sebebi balığın çok güçlü olmasıdır. Büyük balıkla mücadele ederken hiç ummadığı kadar yorulur. Bu yorgunluk onun balık avına doymasını sağlar. Daha büyük balıkları bir kişinin çekmesi çok mümkün değildir. Mutlaka yardıma ihtiyaç vardır.

Büyük Balık Avcının Önce Gözünü Doyurur

Büyük balık avıyla gözü doyan avcının karnını doyurmak kolaydır. Bir kişinin balıkla karnını doyurmak için 300 – 500 gr balık eti yeterlidir. 10 – 15 Kg büyük balıkla en az 20 kişi, en fazla 30 kişi karnını doyurabilir. Ufak balık avıyla 20 – 30 kişinin karnını doyurmaya kalksaydık kaç balığa ihtiyacımız vardı? 100 gr dan hesaplarsak 20 – 30 adet balığa ihtiyaç vardı. 300 gr hesaplarsak 10 – 15 adet balığa ihtiyaç vardı.

Ufak balık avında insanın gözü adetleri görmez. Oysa büyük balık avında bir balık insanın gözünde büyür. Belki ilk avlarında bir kaç balık almaya çalışır. Sonra bunun anlamsız olduğunu fark eder.

Herkes Büyük Balık Avı Yapsın Balığımız Çoğalsın

Balık Avı Videosu: https://youtu.be/r5UssZBst-o

Herkes Büyük Balık Avı Yapsın Balığımız Çoğalsın

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

HERKES BUYUK BALIK AVI YAPSIN BALIGIMIZ COGALSIN için 5 cevap

 1. ali bağcı der ki:

  Balığı çoğaltmak için büyük balık avı yapmaktan başka bir yol var mıdır?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Balığı çoğaltmak için büyük balık avı yapmaktan başka yol yoktur. Çünkü büyük balık avı yaparken küçüklerin büyümesi ve çoğalması için fırsat verilmiş olur.

   Ufak balıkların büyüyüp çoğalmasını hızlandırmanın en doğru yolu kıyıları en azından 5 sene balıklara bırakmaktır. 5 seneden sonra kıyılarda da sadece büyük balık avına izin verilmesi yerinde olacaktır. Bunun için balık avına gönül vermiş kişileri çok sıkı eğitimlerden geçirip sertifika sahibi yapmak gerekir. Bu kişilere belli bölgeler tanımlayıp bu bölgelerde onların denetiminde balık avı yapılmasına izin verilebilir. Hatta bu kişilerin bu işten para kazanması ve bulundukları bölgeleri koruması asıl olabilir. Buralarda bir olumsuzluk tespit edilirse sorumlular da bu kişiler olur. Eğitim, sorumluluk ve kazanç üzerine bir yapı kurulabilir. Bunun örnekleri Avrupa’da pek çok yerde var.

   Kıyılarda ve açıklarda av yapılırken benim aklımda hep 3 Kg sınırı var. 3 Kg altında balık avı yasaklanabilir. Böylece ufak balıklar büyüme ve çoğalma şansı bulurken, büyük balıklarda rahatça beslenme imkanına kavuşurlar. Bu imkan kıyılarda ve açıktaki büyük balık miktarını arttırır. Büyük balıklar rahat beslendikleri meralarda daha uzun kalırlar. Bu durumda göçle gelen ufak balıklar büyük balıkların baskısıyla meralara yönelir. Bu durum meralardaki balık miktarını arttırır. Bunun anlamı tahmin edilenin üzerinde balık bolluğudur.

 2. Hakan der ki:

  Hiç şüpheniz olmasın, Menderes abi balık tutma konusunda tartışmaya açık olmayacak şekilde prof. Bunun dışında da ciddi keyif alacağınız bir sohbet turuna hazır olun. Şiddetle tavsiye ederim.

 3. Hakan der ki:

  Akya’nın etinin yavan olduğu söylenir. Bu konuda siz ne dersiniz?

  • Menderes Yahşi der ki:

   2003 yılında Adrasan’a geldim. O yıllarda 5 Kg üstü Akyalar pek yağlı balıklar değildi. Bu durum etin yavan olmasına sebep oluyordu. Bunu eti terbiye ederek aşıyorduk. Eti terbiye edince lezzeti çok farklı oluyordu. Herkes “bu balık eti değil, kuzu eti gibi” derdi.

   2012 senesinden sonra Akya etinde yağlanma süreci başladı. Her sene bu yağlanma giderek artarak devam etti. Artık Akyalar çok yağlı balıklar sınıfına girdi. Üstelik bu durum sular ısınırken oldu.

   Bu Yağlanmanın Temel Sebebi Nedir?

   2006 – 2013 senelerinde Tarım Köy İşleri Gırgır teknelerine 15 Nisan – 15 Mayıs tarihleri arasında “Kuzu Dönemi” diye adlandırılan, Akya avı yapma izni verdi. Bu dönem Akya ailesinin yumurtlama dönemiydi. 2006 – 2013 yılları arasında yapılan Akya avlarında Akdeniz’deki Akya nüfusu çok azaldı. Üstelik yumurtalı balıklar toplandığı için geri dönüşümsüz olarak azaldı. Tam da bu dönemin başlangıcı itibariyle Akdeniz Balon Balıklarıyla dolmaya başladı. Büyük balıkların azalması Balon Balıkların Akdeniz’e girişini kolaylaştırdı.

   2013 senesinde gırgır teknelerine Akya avı yasaklandı. Artık Akdeniz’de yerleşik Akya nüfusu kalmamıştı. Ancak Ağustos ayında göçle gelen Akyalar ile Akya görebilir olmuştuk. Bu dönemde kıyılarda Akya yavrusu gözükmez olmuştu. Ancak 2015 yılından sonra kıyılarda Akya yavruları tekrar gözükmeye başladı.

   Büyük balığın azalması ve Akya yavruların gözükmemesi bu dönemde yem balıkların çoğalmasını sağladı. Yavru balıkların uzunca bir dönem çoğalması sonradan meraya giren Akyaların iyi beslenmesine fırsat verdi. Bu sayede son 5 -6 senedir Akyalarda hızlı bir yağlanma süreci başladı. Artık Akyalar yağlı balıklar. Artık Akyaların 5 Kg üstü olanlarını terbiye etme ihtiyacımız kalmadı. Buna rağmen terbiye sürecine tabi tutulan et çok lezzetli oluyor.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.