IHTIYAC DEGILSE GERI BIRAK

İhtiyaç Değilse Geri Bırak :

IHTIYAC DEGILSE GERI BIRAK

Balık avı turumuz iki aşamadan oluşmaktadır.

  • Yem balığı avı aşaması,
  • Büyük balık avı aşaması.

Yem Balığı Aşaması

Tekne Adrasan Sahilinden 200 – 300 m açıldığında yem balığı avı aşaması başlar. Tekne 3 – 4 mil hızla yol alırken iki adet oltayı teknenin iskele ve sancağından suya salıp yüzey sırtısı çekeriz. Oltalarımız 5 – 7 cm yüzey rapalası ve 4 – 5 kulaç 0,40 mm beden misinasından oluşur. Beden misinamız bazen monofilament, bazen de fluorocarbon olur.

IHTIYAC DEGILSE GERI BIRAK

Büyük Balık Avı Aşaması

Yem balığı avı aşamasından sonra büyük balık avına başlarız. Bu aşama avcıların en fazla heyecanı yaşadıkları aşamadır. Özellikle büyük balık avı yapıldığında heyecan ve mutluluk nirvana’ya ulaşır. Bu aşama bu yazının konusu olmadığı için çok detaylandırmayacağım.

IHTIYAC DEGILSE GERI BIRAK

Yem Balığı Aşamasında Çıkrık Makine Kullanımı

Yem balığı aşaması aynı zamanda eğitim aşamasıdır. Bu aşamada önce oltaların nasıl salınacağını ve çıkrık makinenin nasıl kullanılacağını uygulamalı olarak gösteririm. Çünkü katılımcıların çok büyük kısmı çıkrık makineyi ilk defa eline alır. Çıkrık makineyi büyük balık avında kullanacağımız için bu aşamada deneyim kazanmak çok önemlidir. Çünkü büyük balıkta hata yapma toleransı yok derecesindedir. Büyük balık avı için ne kadar hazır olursak, o kadar büyük balık şansımız artar. Bu yüzden detaylı bir anlatım yaparız. Sonra da bu anlattıklarımızı tek tek uygularız. Böylece her şey pekişmiş olur. Bu eğitim büyük balık avı için olta salarken de devam eder.

Yem Balığı Olmayacak Balıklar

Yem balığı olarak genel olarak Yazılı Orkinos, Tombik (en güzel yem), Zargana, Uskumru, İri Kolyoz ve İstavrit, Palamut avı yaparız. Bu esnada oltamıza yem olmayacak kadar büyük balıklar takılabilmektedir. Bu durumda önce katılımcılara yemek isteyip istemediklerini sorarız. Yemek isterlerse iki adet kontenjanımız olur. Sonrasında oltamıza takılan büyük yem balıklarını bir şekilde yem olarak kullanma imkanımız olmayacaksa geri salarız. Aynı şekilde çok küçük olanları ve yumurtalı olan bütün balıkları da geri salarız. Bu yüzden bir sezonda yem balığı olarak oltamıza takılan yüzlerce balığı geri salarız.

IHTIYAC DEGILSE GERI BIRAK

Yem balığını sadece yem olarak kullanmak için avlarız. Fazladan bir balık dahi almamaya özen gösteririz. Özellikle canlı yem balığı kullanımı fazladan yem avını engeller. Yazılı Orkinos ve Tombik gibi orkinos ailesinden olan balıkları canlı tutmak için Tuna Tube ihtiyaç vardır. Canlı yem balığını kullanma ve canlı tutma telaşı başka yem balığı avına izin vermez. Canlı yemi hemen kullanıp büyük balığa başlamak gerekir. Büyük balık avında hata toleransı yok derecede olduğundan yem balığı avına devam etmeyiz. Odağımız büyük balık avı olur.

IHTIYAC DEGILSE GERI BIRAK

Bütün bunların yanında her yem balığını Balon Balıklarından korumaya da özen gösteririz. O kadar uğraşıp yakaladığımız yemleri balonlara kaptırmak hiç iyi olmaz. Hata sadece bir yem balığımızın olduğu bir büyük balık avında yemin ne kadar önemli olduğunu izaha gerek yoktur. Yemi kaptırırsak “harç bitti, yapı paydos” demek durumu ortaya çıkar. Bu durum hiç kimsenin hoşuna gitmez.

Yem Balığı Sıkıntısı Yaşamamanın Yolu

Bir şeyin sıkıntısını yaşamak istemeyen o şeyin tasarrufunu yapar. İsraf edenin akıbeti sıkıntıdır. Bu yüzden oltamıza takılan yem balıklarından büyük balık avına uygun olan bir kaç tanesini alırız. Yeri gelir büyük balık avlama ihtimali fazla olduğu durumlarda sadece bir tane yem balığı ile büyük balık avı yaparız. Bir tane büyük balık avını yapınca da avımızı sonlandırıp dönüşe geçeriz. Ne yem balığını, ne de büyük balığın fazlasını almaya çalışmayız. Bizim amacımız katılımcılara et tedariki değildir. Aksine büyük balık avını öğretmektir. Büyük balık avını öğretirken bu işin etik olarak nasıl yapılacağını öğretmektir.

Bu hayatta bir şeyleri düzeltmek mi istiyorsun, örnek ol.

  • Sorunları papağan gibi tekrarlamak, sorunun parçası olmaktır.
  • Başkalarını tenkit etmek, hatta daha da ileri gitmek sorunu kan davasına çevirir.
  • Doğru olanı aşkla yapmak, pandemi gibi bulaşıcıdır.

İhtiyaç Değilse Geri Bırak

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/dl-uyEQ236Q

İhtiyaç Değilse Geri Bırak

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.