OLTALARIMIZ BALON BALIKLARIYLA DOLDU

Oltalarımız Balon Balıklarıyla Doldu :

OLTALARIMIZ BALON BALIKLARIYLA DOLDU

Küresel iklim değişimi ile Akdeniz’e göçen balıklardan biride Balon Balığıdır. Bu balığının denizdeki görevi, sistem dışı olan balıkları yemektir. Kendi bulunduğu grubu içinden bir Balon Balığı yaralanıp sistem dışı olduğunda hiçbir iltimas göstermeden onu da yemektedir. Böylece denizin sağlıklı kalmasını sağlamaktadır. Aynı Köpek Balığı gibi. Bu şekilde yaratanın ona tanımladığı görevi hiç tereddüt göstermeden yerine getirmektedir.

OLTALARIMIZ BALON BALIKLARIYLA DOLDU

Sistem Dışı Olmak Ne Demektir

Denizin ahengine uymayacak şekilde yaralı, hastalıklı veya diğer herhangi bir şekilde davranmaktır. Bu davranış şekilleri denizde kan, ses, titreşim veya elektrik dalgası yaymaktadır. Bu durum Balon Balığını harekete geçirip o balığı yemeye yönlendirmektedir. Hatta ahenk bozukluğu bizim rapala veya yemlerimizden bile gelse balonlar için yeme sebebi olmaktadır. İşte bu sebepten dolayı balonlar her türlü takımlarımıza saldırıp zarar vermekte veya koparmaktadır. Hatta bazen büyük boy fırdöndülere veya kurşunlara da hamle yapıp misinayı kesmektedir. Bu yüzden büyük boy fırdöndü ve su ile sürtünmesi sebebiyle sağa sola hareket ederek dalan trolling kurşunlarına da hamle yapıp misinaları kesmektedir. Özellikle silikon yemlerin balonlar karşısında hiç şansı yoktur.

OLTALARIMIZ BALON BALIKLARIYLA DOLDU

Balon Balığı Düşmanlığının Sebebi

Balon Balığı yemlerimize, oltalarımıza, ağlarımıza, paraketelerimize ve benzeri takımlarımıza zarar vermese bu kadar düşmanca hisler içinde olur muyuz? Onun için vurun kahpeye der miyiz? Cevap: Hayır. Hatta bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın deriz. Bunu biz hep yaparız. Aslında bize dokunmayana dokunmamamızın sebebi doğal yaşantının ahengini tam olarak kavrayamamızdır. Aradaki ilişkinin seyrini zamana bırakarak anlamaya çalışmaktır.

OLTALARIMIZ BALON BALIKLARIYLA DOLDU

Ama bir canlı bize dokunduğunda, zarar verdiğinde düşmanca hisler içine gireriz. Etkiye tepki meselesi. Ama doğal sistem düzgün işlemek adına, sabırlı olmamızı ve olguyu anlamamızı ister. “Keskin sirke küpüne zarardır” misali yok etmek sistemi bozmakla eşdeğerdir. Sonunda bütün sistemle beraber biz de zarar görürüz. Sistemdeki en önemli şey ahenktir. Ahengi bütün parçalar bir arada çalışarak sağlar. Parçalar eksildikçe ahenk bozulmaya başlar. Küresel iklim problemi de böyledir. Nihayette insanoğlu akıllı bir canlıdır. Eninde sonunda aklını kullanmayı becerir. Mesele çok geç olmadan bunu yapmasıdır.

OLTALARIMIZ BALON BALIKLARIYLA DOLDU

Balon Balığı Problemine Çözüm Nedir

Denizi sağlıklı tutmaya çalışan bir canlıyı öldürerek israf etmek sisteme uygun bir davranış değildir. Sistemde öldürmenin iki tane kabul edilebilir yolu vardır. Bir tanesi yeme ihtiyacı, diğeri de nefsi müdafadır. Başka hiçbir sebep öldürmeye gerekçe olamaz. Balon Balığını azaltmak mı istiyoruz? O zaman Japonya’dan bu işin eğitimini almış ustalardan getirip bizim insanımıza eğitim verdirelim. Bu sayede balığı temizleyip tüketecek hale getirmeyi öğretelim. Kıyılarda kooperatif kurup halka ucuz yollu balık eti dağıtalım. Böylece insanların balık eti ihtiyacını da karşılarız. Hatta ihracat yolu da açılır.

Çok önemli bir değer olabilecek bir nimeti israf etmek bana hiç doğru gelmiyor. Ayrıca balonları öldürerek azaltılacağına veya yok edilebileceğine de inanmıyorum. Bu durum aynen olmayacak duaya amin demeye benziyor. Bu çözümleme tamamen palyatiftir. Palyatif çözümler sadece zarar verir. Hiçbir şeye çözüm olmaz. Ayrıca etik değildir.

Balon Balığını Hangi Balıklar Yiyor

Benim gördüğüm Balon Balığını denizde sadece balonlar yiyor. İnsan dışında başka hiçbir canlının yediğini görmedim. Yeme girişiminde olan canlıları gördüm. Yiyip ölenleri gördüm. Ama yiyip de hayatta kalanları görmedim. Martılar bile bu balığı yemiyor.

Bazıları Akya’nın balonları yediği rivayetini yaymaya çalışıyor. Hatta başkaları başka büyük balıkların balonları yediğini iddia ediyor. Sadece Akya için söyleyeyim. Balon Balığı deniz yaşantısında çok yavaş bir balık. Bu yüzden avcı değil, toplayıcı bir balık. Eğer Akya balonları yese, bir sezonda Akdeniz’de Balon Balığı kalmazdı.

Balon Balığının Baskısını Nasıl Azaltırız

Balon Balıkları büyük balıkların girdiği meraları hemen terk eder. Büyük balıkları sularımızda çoğaltmak için kıyılarda ufak balıkların çoğalmasını sağlamak gerekir. Bunun için kıyılarda 50 – 100 m kıyı şeritlerini balıklara bırakıp hiçbir avcılığa izin vermezsek ufak balık hızla çoğalır. Kıyılarda çoğalan ufak balıklar büyük balıkları kıyılara çeker. Bu sayede balonları kontrol altına alabiliriz.

Balonlar, yaralanıp yanındakilere yem olmamak için büyük balıklardan uzak dururlar. Aynı şekilde insanlardan da uzak dururlar. Hatta insandan şeytan görmüş gibi kaçarlar. Bu serbest dalış yaparken gözlemliyorum. Daldığım merayı hemen terk edip bana bırakıyorlar. Büyük balıklar meralara girince de aynı şeyi yapıyorlar. İşte bu yüzden büyük balıkların çoğalmasını sağlamak gerekiyor. İşte bunun için de sportif balıkçılığı özendirmeye çabalamak gerekiyor.

Oltalarımız Balon Balıklarıyla Doldu

Oltalarımız Balon Balıklarıyla Doldu

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/AZ5LVl3SPGg

Oltalarımız Balon Balıklarıyla Doldu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.