YEMI BALONLARDAN KURTARIP AKYANIN ATLAMASINI SAGLAMAK

Yemi Balonlardan Kurtarıp Akyanın Atlamasını Sağlamak :

YEMI BALONLARDAN KURTARIP AKYANIN ATLAMASINI SAGLAMAK

Balon Balıklarının görevi denizde sistem dışı olan canlıları yemektir. Aynı köpek balıkları gibi. Bu özelliğe sahip balıklara denizin çöpçüleri diyebiliriz. Bu balıklar bu çabaları ile denizin sağlıklı kalmasını sağlarlar. Oltamıza taktığımız yemler canlı da olsa, ölü de olsa sistem dışı olduğu için Balon Balıklarının ve Köpek Balıklarının öncelikli hedefi haline gelir. Büyük balık avı yaparken yemi balonların olduğu yerde çersek, yemin zarar görmesi neredeyse kaçınılmaz gibidir. Hatta yeme saldıran balonlar farkında olmadan olta takımlarına da zarar verirler. Böyle durumlarda büyük balık oltaya atladığında kolayca takımı koparabilir. Durum böyle olunca yemi ve takımları balonlardan koruyacak çözümleri bulmak gerekir.

YEMI BALONLARDAN KURTARIP AKYANIN ATLAMASINI SAGLAMAK

Balon Fobisiyle Büyük Balık Avlama Çabası

Büyük balık avlamak zaten fazlasıyla zor bir iştir. Bir de bunu balonlardan yemi kurtarmaya çalışarak yapmak çok daha zor bir iştir. Bir süre sonra bu çaba fobiye dönüşür. Artık oltaya her vuran balığı Balon Balığı zannetmeye başlarız. Bu ayrımı yapamadığımız her seferinde büyük balığı avlamak iyice zorlaşır. Hatta bir süre sonra insanı balık avından soğutur.

YEMI BALONLARDAN KURTARIP AKYANIN ATLAMASINI SAGLAMAK

Balon Balığı yemi sandviç yer gibi, her seferinde bir ısırık alarak yer. Bu yüzden oltada çok fazla çekiştirme olmaz. Ancak kancaya takıldığında çekiştirmeye başlar. Ama büyük balığın çektiği kadar oltaya asılamaz. Büyük balık vuruşu çok güçlüdür. İki vuruş arasındaki farkı bilen için ayrımı yapmak çok kolaydır. Büyük balık oltaya asıldığında farkı bilmeyen bile büyük balık olduğunu anlar. Ayrıca, balonlar büyük balık kalomasını kolayca boşaltamaz. Bu da farkı anlamada etkili bir yoldur. Büyük balonlar ilk başta kalomayı boşaltabilse bile bir süre sonra bunu yapamaz. Yani çabuk yorulur.

YEMI BALONLARDAN KURTARIP AKYANIN ATLAMASINI SAGLAMAK

Avcının Temel Özelliği Pes Etmemektir

Avcı olmak her türlü zorluğun üstesinden gelmeyi gerektirir. Öyle olmasa insanlık bu günleri göremezdi. İnsanlığın ilk zamanlarında dünya insanlardan çok daha güçlü binlerce türün hakimiyeti altındaydı. İnsanoğlu aklını kullanarak avcılarının liderliğinde her türlü ölümcül problemleri çözerek bugüne kadar geldi. Artık dünyadaki tek hakim güç insanoğludur. Şimdi bu gücü doğanın ve dünya sisteminin kendi doğal yapısıyla çalışması yönünde çözümler bularak kullanmak zorundadır. Yani doğanın bir parçası olmayı becermelidir. Bu yüzden yemimi parçalayan ve olta takımlarıma zarar veren balonları cezalandırmaya kalkmak ve onları öldürmek doğru bir seçim olmaz. Balonlar, Allah onları nasıl kodladıysa onu yapıyor diye cezalandırılamaz. Şimdiye kadar bu yöntemi deneyerek pek çok canlıyı katlettik. Şimdi o hataları düzeltmek için pek çok canlıyı koruma altına almış durumdayız.

YEMI BALONLARDAN KURTARIP AKYANIN ATLAMASINI SAGLAMAK

Bir Musibeti Avantaja Çevirmek

Balon fobisinden kurtulmanın en güzel çözümü; balonlar yeme dokunduğunda tekneyi hızlandırarak oradan uzaklaşmaktır. Bu uzaklaşma çabası balonları yemin peşine takar. Suyun altındaki bu kovalamaca diğer büyük balıkları harekete geçirir. Hızlıca balonlardan önce yemi kapma çabası içine girerler. Büyüklerin yeme yönelmesi balonların o bölgeden uzaklaşması ile sonuçlanır. Balonların yarattığı problem bir anda büyük bir avantaja dönüşür. Böyle bir durumda oluşan rekabet duygusu büyük balıkların avını ciddi anlamda kolaylaştırır. Bir musibeti avantaja çevirmenin yolu budur.

YEMI BALONLARDAN KURTARIP AKYANIN ATLAMASINI SAGLAMAK

Eğer balonların saldırısından yemi kurtarmak için tekneye yol verdiğimizde çevrede büyük balıklar yoksa bile yemi kurtarmak mümkün olur. Bir başka merada aynı yem ile büyük balık avına devam etme şansımız olur. Yemi kaybettiğimiz her seferde yeni yeme ihtiyaç vardır. Sadece canlı yemle av yapıyorsak veya yedek yem balığımız yoksa yeniden yem balığı avı yapmak gerekir. Bu çok zaman alıcı bir iştir. Bir de yem balığının vakti geçmişse, bu durum avın bitmesi anlamına gelir. Bu sebeplerden dolayı yem balığının korunması çabası çok önemlidir.

Balon Balığının Yeme Saldırdığı Nasıl Anlaşılır

Büyük balık için yemli dip sırtısı çekerken kamış tekneye 90°, suya yakın ve paralel tutulmalıdır. Biz bunu kamışı ıskarmoza dayayıp dizlerimizden destek alarak yaparız. Böylece zaman ilerledikçe ağırlaşan oltanın ağırlığını da taşımamış oluruz. Yani bu yöntem yorulmamızı önlediği gibi, kamışın ucunda oluşan hareketleri gözümüzle izlememize ve hissetmemize de imkan tanımış olur. Balon yeme dokunduğunda kamışın ucundaki hareketi görüp, hissedip hemen hızlanırız. Bu şekilde yemi ve takımın hasar görmesini engellemiş oluruz. Ayrıca dip sırtısı yaparken ani hızlanmalar yeme ilgi duyan her balığın dikkatini çeker. Bu tür hızlanmalar büyük balıklar tarafından yaralı balığın ani hareketlenmesi olarak algılanır. Bu tür sistem dışı hareketler balıklardaki beslenme duygusunu harekete geçirir. Yeme yönelen büyük balık sayısı ne kadar fazlaysa, rekabet duygusu da o kadar fazla olur. Bu şekilde av yapma ihtimali çok artar. Genellikle oltaya ilk hamleyi yapanlar ortamdaki en büyük balıklar olur. Doğa güçlünün hakim olduğu bir yerdir.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/zf4ZQ6niCk4

Yemi Balonlardan Kurtarıp Akyanın Atlamasını Sağlamak

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YEMI BALONLARDAN KURTARIP AKYANIN ATLAMASINI SAGLAMAK için 2 cevap

 1. IRFAN UNVER der ki:

  Sizce “Balon Balığı Sorunu” nasıl çözülür? Yazılarınızdan anladığım kadarıyla Balon Balığını sorun olarak görmüyorsunuz gibi.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Evet, balonları sorun olarak görmüyorum. Sadece çözülmesi gereken bir problem olarak görüyorum. Üstelik problemi çözme aşamasında balonların aslında büyük bir nimet olduğunu fark edeceğimizi düşünüyorum.

   Balon Balığının en temel çözümü; deniz kenarlarında kurulacak kooperatifler vasıtası ile, eğitimli usta eller tarafından zehirden arındırıp çevredeki ihtiyaç sahiplerinin balık eti ihtiyacını karşılayarak çözülebileceğini düşünüyorum. Japonlar balonları temizleyip yiyorlar. Bu konuda eğitmen olan bir kaç Japon tarafından kooperatiflerde bu işi yapmaya gönüllü olanlar eğitilip iş sahibi yapılabilir. Ayrıca Balon Balığının zehri dahil pek çok kısmı ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılabilir. Bu yönde pek çok çalışma var.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.