AKYANIN BEKLENTI OTESI MUCADELESI

Akyanın Beklenti Ötesi Mücadelesi :

AKYANIN BEKLENTI OTESI MUCADELESI

Balık avında her balığın kendine özgü bir mücadelesi vardır. Örneğin 7 Kg bir balık her avcıyı mutlu edecek boyutta mücadele eder. Ama bugün avladığımız 7 – 8 Kg arası olan Akya 10 – 15 Kg arası bir Akya gücünde mücadele etti. Mücadele ederken kesinlikle 10 Kg üstü bir balık bekliyorduk. Bir ara 15 Kg üstü bir balık olma ihtimalini konuşmaya başladık. Çünkü 15 – 20 Kg üstü balıklar belli derinliklerde kendilerini sabitlerler. O derinliğin üzerine çekmemize izin vermezler. Örneğin 40 m ye kadar çekmemize izin verir. Sonra kalomayı boşaltarak daha derin sulara inerler. Bunu defalarca yaparlar. Ancak balık yorulunca 40 m üzerine çekmek mümkün olur. İşte, bugünkü avda yaşadığımız da bu tür mücadeleydi.

AKYANIN BEKLENTI OTESI MUCADELESI

Sabah Suyuna Çıkıyoruz 

Sabah güneş doğmadan Adrasan Sahilinde buluştuk. Koy içinde tekne ile açılmaya başladığımızda oltaları saldık. Bu mevsimde koy içinde Çingene Palamutları ve Tombik olur. Koy içinde yemlik avını kısa sürede bitirdik. Bir tane de canlı yem aldık. Canlı yem ile Akya Oltasını hazırlayıp 3.4 mil ile Tuzla Koyuna doğru yol aldık. Yol boyunca da büyük balık avının yapılış şekli konusunda sohbet ettik. Aynı zamanda sabah çayımızı da yudumladık.

AKYANIN BEKLENTI OTESI MUCADELESI

Tuzla Koyunda Büyük Balık Avı 

Koya vardığımızda yavaşlayarak büyük balık avına başladık. Bu şekilde Tuzla Adalarının önüne gelene kadar bir süre olta çektik. Tam adaların açığına doğru yöneldiğimizde kaloma hızla akmaya başladı. Bunun üzerine bir süre balığı taşlık dip zeminden uzaklaştırarak açık suya doğru çıktık. Yeterince açılınca motoru kapatıp derin suda balıkla mücadeleye başladık. 

AKYANIN BEKLENTI OTESI MUCADELESI

Açığa doğru çıkarken sakin bir şekilde bizimle gelen balık mücadeleye başladı. Her geçen dakika da balığın mücadelesi sertleşti. Önceleri 5 – 7 Kg civarı bir balık tahmini yaparken, tahminler giderek büyüdü. Özellikle balık, olta ipine 90° açı yaptıracak şekilde teknenin altına geldiğinde daha sıkı mücadele etmeye başladı. Bu yüzden balığın 15 Kg civarında büyük olduğunu tahmin etmeye başladık.

Büyük Balık Mücadelesinin Keyfi

Balık ne kadar büyük olursa mücadelesi de o kadar keyifli olur. Zaten her avcı büyük balıkla mücadele etmek için gelir. Mücadele ne kadar sıkı olursa o kadar çok keyif alır ve mutlu olur. Yorulmadan büyük balık çekmenin bir keyfi olmaz. Balık beklenmeyen mücadeleyi yaşatacak ki, avcı mücadele boyunca heyecan yaşasın. Bu yüzden heyecansız bir mücadelenin çok fazla keyfi de olmaz. Biz bugün beklenmeyen bir mücadele yaşayarak oldukça fazla heyecan yaşadık. Bu yüzden mücadelemiz de keyifli oldu.

Balığı Geri Salma Çabası

Açıkçası bu kadar mücadele eden balığın 7 – 8 Kg olduğunu görünce çok şaşırdık. Bir anda balık gözümüze küçük gözüktü. Bu yüzden balığı geri bırakma kararı aldık. Ama ne kadar çabalasak da balık gitmedi. Bunun üzerine balığı alıp geri dönmeye karar verdik. Aslında arkadaşımızın ilk büyük balık avı için oldukça güzel bir balıktı. Ama mücadeleye kıyasla küçük gelince tereddüt yaşadık. Geri gönderip daha büyüğüne bakmak daha doğru gibi geldi. “Kısmet böyleymiş” dedik.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/swhIDNdXsfY

Akyanın Beklenti Ötesi Mücadelesi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.