AMATOR BALIKCININ BALIK AVI SIFTAHI BOYLE OLDU

Amatör Balıkçının Balık Avı Siftahı Böyle Oldu :

AMATOR BALIKCININ BALIK AVI SIFTAHI BOYLE OLDU

İlk defa balık avına çıkan amatör balıkçının aklında nasıl bir balık avlamak olabilir? Balık avıyla bir süre uğraşan herkes bilgi ve tecrübenin ne kadar önemli olduğunu bilir. Bilgi ve tecrübe olmadan hangi balık avı için ne tür olta kullanılabileceğini bile bilemez. Olta takımlarını hazırlayamaz. Hazır oltaları bile olması gerektiği gibi kullanamaz. Kaldı ki, büyük balık avında bütün bu anlatılanlardan çok daha fazlası vardır.

AMATOR BALIKCININ BALIK AVI SIFTAHI BOYLE OLDU

Amatör Balıkçı Büyük Balık Avında Nasıl Hızlıca Tecrübe Edinebilir

Büyük balık avıyla ilgilenen amatör balıkçı öncelikle internet üzerinde araştırma yapabilir. Bu araştırma esnasında pek çok başlangıç bilgisini öğrenebilir. Bu bilgiler ışığında uygulama konusunda tecrübe edinmek isterse yapması gereken büyük balık avı turuna katılmaktır. Bu turda bilgi verebilme kabiliyeti yüksek bir rehber kaptanla karşılaşabilirse şanslıdır. Bu sayede büyük balık avına dair pek çok bilgiyi uygulamalı olarak öğrenebilir. Amatör balıkçının hızlıca büyük balık avını öğrenebilmesinin yolu, teorik bilginin uygulama yapılarak anlatılmasıdır. Uygulamasını görmeden teorik bilgiyi sindirebilmek çok zordur. Ancak uygulama ile buluşan teorik bilgi görsel hafızaya yerleşebilir. Görsel hafızaya hitap etmeyen bilginin kalıcı olması ve öğrenmeye dönüşmesi mümkün olmaz.

AMATOR BALIKCININ BALIK AVI SIFTAHI BOYLE OLDU

Amatör Balıkçı Büyük Balık Avı Turunda Ne Öğrenir

Yemlik balık avı yaptığımız birinci aşamada kaloma bilgisi ve çıkrık makine kullanımını öğrenir. İkinci aşama olan büyük balık avına geçtiğimizde Akya oltasının nasıl hazırlandığını öğrenir. Sonrasında ağır kurşunlara sahip oltaların nasıl salınması gerektiğini öğrenir. Sonrasında büyük balık avı heyecanı başlar. Bu aşamaya kadar gelmiş her katılımcı büyük bir heyecan içindedir. Büyük balık avı yapabileceğine dair inancı en üst seviyededir.

AMATOR BALIKCININ BALIK AVI SIFTAHI BOYLE OLDU

Amatör Balıkçının Büyük Balık Siftahı

Büyük balık oltaya vurduğunda heyecanlanmayacak insan daha yoktur. Olta önce gerilir. Sonra şiddetli bir çekme başlar. O çok sıkı olduğunu düşündüğünüz kaloma o şiddetle akmaya başlar. Hiç duracak gibi gözükmez. Sonra kısa bir süre durup yeniden akmaya başlar. İşte bu anda elinizdeki çıkrık makinede sarılı olan yüzlerce metre ip misinanın niçin orada olduğunu öğreniriz.

Balığın oltaya takılmasıyla katılımcılar balığın heyecanıyla öğrendiklerini bir anda unuturlar. Bu anda yapılması gereken onları sakinleştirip ava dönmelerini sağlamaktır. Ava döndüklerinde balıkla olan mücadelemiz başlar. Önce herken biran evvel balığı tekneye almak için çabalamaya kalkar. Bunun doğru olmadığı konusunda katılımcıların ikna edilmesi gerekir. Çünkü bu çaba onların çok hızlı yorulmasına sebep olur. Çok hızlı yorulan avcı çok çabuk umutsuzluğa kapılır. Aklını balığın kaçabileceği korkusu sarar. Bu aşama büyük balık avında en tehlikeli andır. Çünkü korku insanları hata girdabına çeker. Akla hayale gelmedik hatalar yapabilirler. Bu yüzden sakinleşip güçlerini koruyabilecek tarzda bir mücadeleye geçmek gerekir.

AMATOR BALIKCININ BALIK AVI SIFTAHI BOYLE OLDU

Acele İşe Şeytan Karışır

Bu aşamada şu cümleyi kurarız “balıkla mücadele ederken geçen her dakika bizim lehimize. Geçen her dakikada balık biraz daha yoruluyor”. Bu cümleler avcıyı sakinleştirir. Sakinleşen katılımcı avdan keyif alarak mücadeleye devam eder. Yorulan oltayı diğerine devreder. Böylece herkes avdan payına düşen zevki alır. Çünkü yorgunluk hata sebebidir. Oysa büyük balık asla hatayı affetmez.

İlk Büyük Balık Avını Avlayan Kişinin Ruh Hali

Tarifi mümkün olmayan bir sevinç içindedir. Balık oltaya vurduğunda büyük bir adrenalin patlaması yaşar. Sonra balıkla mücadele ederken yorgunluğun verdiği korkuyla balığı kaçırma riskini iliklerine kadar hisseder. Sonra sakinleşip balıkla mücadele ederken kendi gücüne hayran kalır. Büyük balık avı yapmakta olmasına çok sevinir. Balığı görmek için can atar.

Balık teknenin altında dönmeye başladığında dünyada gördüğü en güzel şeyi seyre dalar. Balık tekneye alındığında ona dokunmaya kıyamaz. Ne diyeceğini, nasıl davranacağını şaşırır. İlk anda olduğu gibi bir adrenalin patlaması yaşar. Aradan yarım saat geçtikten sonra “bu kadar büyük balığı tekneye almaya hakkımız var mı?” diye sorgulamaya başlar. İşte bu anda katılımcı büyük balık avcısına dönüşme aşamasına girmiştir. Artık o balık avına çok farklı bakan bir avcıdır.

Amatör Balıkçının Balık Avı Siftahı Böyle Oldu

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/Gc07P6QfzDk

Amatör Balıkçının Balık Avı Siftahı Böyle Oldu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.