BALIK SUDAYKEN DAHA GUZELDIR

Balık Sudayken Daha Güzeldir :

BALIK SUDAYKEN DAHA GUZELDIR

Balık avı turuna büyük balık avlamak için çıkarız. Büyük balık oltamıza takıldığında mücadele başlar. Mücadele boyunca hep “oltadaki balığı kaçırmadan çekmek kısmet olabilecek mi?” diye düşünürüm. Mücadele ilerledikçe balığı görme isteği içimi kaplar. Özellikle oltadaki balık türünün en büyüklerindense onu görme isteğim daha da artar. Bir de deniz suyu berraksa balığın gelişini seyretmenin keyfine doyum olmaz.

BALIK SUDAYKEN DAHA GUZELDIR

Büyük Balık Belli Bir Derinliğe Tutunur 

Oltadaki balık 20 Kg üstü bir Akya ise mücadelenin zorlu geçeceği açıktır. Bunu balığın kaloma boşaltma şiddetinin fazlalığından hemen anlarız. Sonrasında Akya belli bir derinliğe kadar onu yükseltmemize izin verir. Ama kendi belirlediği bir derinliğe gelince hemen kaloma boşaltarak derinlere dalar. Bu davranış şekli Akya yorulana kadar defalarca devam eder. Yorulduğunda artık kaloma boşaltma şiddeti azalır. Bu yüzden ipi boşaltma mesafesi de kısalır. Bu aşamadan sonra Akya’nın başını yukarı çevirip çekmek mümkün olur.

BALIK SUDAYKEN DAHA GUZELDIR

Balık Avı Sabır İşidir

Belli bir derinliği geçmeyi istemediği aşamada balıkla mücadele umut kırıcıdır. Biz oltayı 10 m sararıp balığı dipten yükselttiğimizde, o asılıp 15 – 20 m kalomayı boşaltarak dip yapmaya çalışır. Bu defalarca bu şekilde devam edince kollarda balıkla mücadele edecek güç kalmamaya başlar. Yorulan avcı “bu mücadele bitmeyecek mi?” diye umutsuzluğa kapılır. “Balık avı sabır işidir”. Bu bağlamda balığın oltaya atlamasını beklerken umut kesmek gerektiği gibi, balıkla mücadele ederken yorulduğumuzda da umut kesmek gerekir. Mücadeleyi kazanmanın en doğru yolu sabırlı davranıp kendimizi yormadan mücadele etmektir. Eninde sonunda balık yorulur.

BALIK SUDAYKEN DAHA GUZELDIR

Balığı Teknenin Yanına Almak

Devasa balık yorulduğunda artık belli derinlikteki direnç noktası kırılır. Direnç noktası kırıldığında artık balığı oltayı sararak yükseltmek mümkün olur. Sonunda suyun altında gözükmeye başlar. İşte en güzel an budur. Bu anda balık dönerek ve kabarcıklar çıkararak yukarı gelir. Nadiren bu aşamada direnç gösterip dalmaya çalışır. Balığa engel olmaya çalışmanın bir anlamı yoktur. Balığın her aşamadaki mücadelesine saygı göstermek en doğrusudur. Çünkü o hayatı için mücadele etmektedir.

BALIK SUDAYKEN DAHA GUZELDIR

Teknenin Yanında Balığı Seyre Dalmak

Zaten oltadaki balık artık yeterince yorulmuştur. Balığı tekneye almaya az kalmıştır. Bu yüzden anın tadını çıkarmak ve balığında bu anı yaşamasına izin vermek gerekir. Bu anda balığın o muhteşem güzelliğini seyre dalmak mükemmel bir histir. Ben çoğu zaman bu anda balığın oltadan kurtulup kaçmasını dilerim. Bu yüzden de balığı tekneye almak için hiç acele etmem. Sadece hemen geri bırakmayı planladığım balıkları kancadan kurtarıp geri salmak için acele ederim. Onun dışında anı yaşamaya çalışırım. Devasa bir Akya’yı tekneye alıp ona hayran olmayanı henüz daha görmedim. Göreceğimi de zannetmiyorum.

Balığa duyulan hayranlık onunda bir can taşıdığı fikrini aklımıza kazır. Bu sayede balık avında yeter demeyi öğreniriz. Balık avında yeter diyebilmek sürdürülebilir balık avcılığı için hayati öneme sahiptir. Çocuklarımızın da bu güzellikleri yaşaması için şarttır.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/fqTMFUIDj_4

Balık Sudayken Daha Güzeldir

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.