OLTAMIZI SENLENDIREN KUM GRIDASI

Oltamızı Şenlendiren Kum Gridası :

Balık avına Akya avlamak amacıyla çıktık. Ama oltamıza takılacak her büyük balık bizi sevindirmek için yeterliydi. Zaten denizde olmak, balık avıyla uğraşmak bile yeterince keyifliydi. Havanın ve denizin tadını çıkararak meralar arasında dolaşıyorduk. Her şey bir yana sohbetimiz bile çok güzeldi. Kısacası her açıdan keyfimiz yerindeydi. Nasıl keyfimiz yerinde olmasın denizdeydik ve balık avı yapıyorduk. Daha hayattan ne isteyebilirdik ki?

OLTAMIZI SENLENDIREN KUM GRIDASI

Adrasan Koyunda Balık Avı

Sabah erkenden buluşup Adrasan Sahilinden açıldık. Yemlik balık için yüzey sırtısı çekerek Pırasalı Ada istikametine doğru yol aldık. Bugün kısmetimizi Pırasalı Ada ve Adrasan Koyu içinde arayacaktık. Sabah çayı eşliğinde sohbet başladı. Etrafımızdaki doğanın güzelliklerini seyrederek açığa doğru yol aldık. Kısa süre içinde oltalarımıza üç adet yemlik balık takıldı. Her yemlik balık bizi büyük balığa biraz daha yaklaştırıyordu. Üçüncü yemlik balıktan sonra oltaları topladık. Olta çekmeden yolumuza devam ettik.

OLTAMIZI SENLENDIREN KUM GRIDASI

Büyük Balık Heyecanı

Pırasalı Adaya yaklaşırken tekrar oltaları suya bırakıp canlı yem arayışına başladık. Çok geçmeden canlı yemi alınca Akya Oltasını hazırlayıp dip sırtısına başladık. Artık olayın boyutu değişti. Çünkü içimizi büyük balık avının heyecanı kaplamıştı. Bu ruh haliyle içimizde, büyük balığın oltaya vururken yaşatacağı heyecanı hissediyorduk. Derken kaloma boşalmaya başladı. İşte büyük balık oltadaydı. Mücadelemiz heyecan içinde başladı. Ama çok uzun sürmedi. Balık kendini oltadan kurtarmayı başardı.

OLTAMIZI SENLENDIREN KUM GRIDASI

Olta Sudayken Umut Kesilmez 

Akya Oltasındaki yemimizi tazeleyip yeniden dip sırtısına devam ettik. Kaçırdığımız Akya’dan sonra meraya Balon Balıkları girmişti. Bir yemimizi de balonlar yedi. Her şeye rağmen umut kesmeden avımıza devam ettik. Bu şekilde devam ederken artık öğlen olmak üzereydi. Yemi yeniden tazeledik. Büyük balık arayışımıza Adrasan Koyunda devam etmeye karar verdik. Son bir kez Pırasalı Adanın boğaz kısmından geçip koya doğru yönelecektik. Bir ay içinde bu bölümde sürpriz büyük balık avları yapmıştık. “Bugün de niçin olmasın” diye içimden geçiriyordum. Tam boğaz çıkışına geldiğimizde tekneyi durdurup oltaya dip yaptırdım. Dibe 1 – 2 m kala motora yol verdim. Olta hafifçe yükselmeye başladığında büyük balık kaloma boşaltmaya başladı. Sevinçle yeniden mücadeleye başladık.

Bu balığı kaçırmadan almak istiyordum. Bu yüzden kalomayı nispeten gevşek bırakarak balığı boğazın dışına doğru çekmeye başladık. Balık, başlangıçta biraz dirense de sonra o da derin suya doğru yöneldi. Bu şekilde yeterince derin suya çıkınca motoru kapatıp mücadeleye başladık. Balığı çekerken hiç acele etmeden mücadelenin keyfini çıkarmaya çalıştık. Bu şekilde mücadele etmek uzun sürüyor. Ama balığı zorlamadığımız için kaçma ihtimali pek kalmıyordu.

Bir süre sonra balığı dipten yükselttikçe mücadele gücü azalmaya başladı. İşte o an oltadakinin Akya olmadığını anladık. Bu gelen büyük ihtimalle Lagos olmalıydı. Öyle de oldu. Oltamızla beraber güzel bir Kum Gridası geldi. Arkadaşın eşi, biz turdayken arayıp ondan büyük balık istemişti. Adrasan’a kadar gelmişken güzel bir balık yemek istiyordu. Kısmetlerine denizde avlanabilecek en değerli balığı avlamıştık. Onlara afiyet olsun. Kısmetleri hep böyle güzel olsun. 

Allah dileyen herkese böyle güzellikler nasip etsin. Herkese rastgele.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/Mabr9YEzG2k

Oltamızı Şenlendiren Kum Gridası

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.