BUGUN GONLUMDEN AKYA AVI YAPMAK GECIYORDU

Bugün Gönlümden Akya Avı Yapmak Geçiyordu :

Dağdaki Kar Erimeden Deniz Suyu Isınmaz

En son Akya avını 15 Mayısta yapmıştım. Balıkların henüz daha yumurta dökmediğini gördüm. Bunun sebebi suyun özellikle 10 m aşağıdan itibaren çok soğuk olmasıydı. Mayıs – Temmuz ayları arası dağdan gelen kar suyuyla deniz hala çok soğuktu. Ancak Temmuz ayının ortalarına doğru denizin 10 m kısmı ısınmıştı. Alt tabaka hala soğuktu. Ama 15 Temmuzdan sonra havaların ani ısınması ve hava hareketlerinin sertleşmesiyle su hızla ısınma sürecine girdi. Ancak bu dönemde balıklar yüzeye doğru yaklaşma fırsatı bulabildi. Haziran – Temmuz arası yaptığımız avlarda balıkları tekneye aldığımızda çok fazla canlı kalamıyordu. Hatta yorarak çektiğimiz 2 – 3 Kg Yazılı Orkinoslar ölmüş geliyordu. Hatta balıklar şoklanmış gibi kaskatı geliyordu.

BUGUN GONLUMDEN AKYA AVI YAPMAK GECIYORDU

Deniz Suyu Isınırken Dalga, Akıntı ve Ufak Çaplı Fırtınalar Olur

Ağustos ayına geldiğimiz bu günlerde deniz suyu tam olarak normaline dönmese de düzeldi. Bu sayede Adrasan Koyu içinde balık miktarında artış olmaya başladı. Ama bu artış yemlik balık bazında geçmiş senelerde olduğu kadar verimli olmadı. Oysa büyük balık açısından bakıldığında oldukça güzel bir artış var. Gırgırların Akya avı 2013 senesine yasaklandıktan sonra büyük balık miktarında her sene artış olmaya devam ediyor.

Son Akya avımın yumurtalı olması sebebiyle bir aydan fazla bu ava ara verdim. Bu süre zarfında evde balık kalmadı. Bu yüzden balık avı yapmam gerekiyordu. Bende balık avına çıktım. Özellikle uzun bir zamandır av merası olarak tercih etmediğim Sulu Adaya gitmek istiyordum. Oradaki son durumu görmek istiyordum. Çünkü uzun bir zamandır balık avı turlarını Pırasalı Ada istikametinde yapıyorduk. Oldukça verimli avlar yaptık. Hazır bugün tur yokken şimdi sıra bendeydi.

BUGUN GONLUMDEN AKYA AVI YAPMAK GECIYORDU

Bugünkü Akya Avının Hikayesi

Sabah koyda bir iki tane yemlik balık avı yaptıktan sonra Sulu Ada istikametine yöneldim. Hızım 7 – 12 mil arasıydı. Yol boyunca oltam hiç boş kalmadı. Önce 3 Kg civarı bir yazılı Orkinos oltama takıldı. Yazılı Orkinos istemediğim için geri saldım. Sonra Lambuka geldi. Onu da geri saldım. Sonra yemlik olabilecek büyüklükte bir Tombik geldi. Onu yem yapmak için aldım.

BUGUN GONLUMDEN AKYA AVI YAPMAK GECIYORDU

Sulu Adaya varınca hiç vakit kaybetmeden Akya oltasını hazırladım. Büyük balık avına başladım. Önce adanın kuzey kısmını çektim. Sonra boğaz kısmına geçtiğimde kaloma boşalmaya başladı. Akya ile mücadelem 15 – 20 dakika kadar sürdü. Balığı tekneye aldığımda hava poyraza dönmüştü. Dalgalar hızla yükseliyordu. Hemen Adrasan Koyuna dümen kırdım.

Balık Avı Videosu: https://youtu.be/r5UssZBst-o

Bugün Gönlümden Akya Avı Yapmak Geçiyordu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.