DEVASA BALIKLARLA MUCADELE ZORLUDUR

Devasa Balıklarla Mücadele Zorludur :

DEVASA BALIKLARLA MUCADELE ZORLUDUR

Balık avına hep büyük balık hayaliyle çıkarız. Aklımızda hayatımızda avladığımız en büyük balığı yakalama hayali vardır. Bu hayalimiz her zaman gerçek olmaz. Ama bazı günler hayallerimizin ötesinde bir av gerçek olur. Bugün bu avların zorluklarından bahsedeceğim. Bu tür avları yapabilmek için nelere hazır olmamız gerektiğini anlatacağım.

DEVASA BALIKLARLA MUCADELE ZORLUDUR

Büyük balık avı yaparken gerçekten bir şeyler öğrendiğimiz avlar, balığı son anda kaçırdığımız avlardır. Her balık kaçırdığımızda oturup bütün sistemimizi gözden geçiririz. Çıkan bilanço sonrasında hatalı yönlerimizi tespit edip düzeltme çabası içine gireriz. Aslında en iyi eğitim uğradığımız başarısızlıklardır. Eğer başarmak konusunda azimliysek, başarısızlık bizim kamçımız olur. Zaten insanoğlu hata yaparak öğrenir. Hata yapmadan öğrenmek için bir öğretmene ve çokça uygulamaya ihtiyaç vardır. Ne kadar çok uygulama yaparsak problem çözme becerimiz de gelişir.

Devasa Balıkların Avına Hazır Olmak

DEVASA BALIKLARLA MUCADELE ZORLUDUR

Kaloma Meselesi

En çok problem yaşanan konu kaloma ayarını nasıl yapılacağıdır. Kaloma meselesi uzun uğraşlar ve pek çok pratik gerektirir. Ancak belli bir olgunluktan sonra doğru kaloma kullanımı mümkün olmaya başlar. Kaloma kullanımında en iyi olduğumuzu düşündüğümüz zaman da bile kaloma problemleri yaşayabiliriz. Çünkü doğru kaloma ayarının seçimini etkileyen ve çoğunlukla kesin olarak bilmenin veya tahmin etmenin mümkün olmadığı zamanlar olur. Örnek vermek gerekirse; takımda zayıflamış olan bölgeler. Bu problem av öncesi veya av esnasında olabilir. Kancanın balığın neresinden geçtiğini bilmemek veya tahmin edememek. Yumuşak etine geçerse çabucak yırtılabilir. Bunun gibi pek çok problem kaloma ayarının ne şekilde ayarlanacağını etkiler.

DEVASA BALIKLARLA MUCADELE ZORLUDUR

Çıkrık Makinenin Ava Uygunluğu

Devasa balıkları sıradan bir takımla avlamak çok büyük ustalık ister. Aksi durumda tesadüfen böyle bir avı yapmak mümkün değildir. Hatta en iyi ihtimal, balığın ilk anda takımı koparıp kaçması olacaktır. Bu durum doğması muhtemel pek çok ciddi problemin baştan bertaraf edilmesi anlamına gelmektedir. Kısa sürecek böyle bir mücadelede yaşanacak problemler insanı bu avlardan korkmaya ve uzak durmaya bile götürebilir. Bu yüzden çıkrık makineli oltanın bu tür avlar için uygun ve hazır durumda olması önemlidir.

Çıkrık Makinedeki İp Misinanın Miktarı

DEVASA BALIKLARLA MUCADELE ZORLUDUR

Büyük balık avı yapıyorsak çıkrık makinin makarası alabildiğince ip misina ile dolu olmalıdır. Devasa balıklar kolayca çok fazla ip misinayı çabucak boşaltır. Mücadele genellikle çok uzun sürer. Yorulmadan bu balıklarla mücadele edebilmek için ip misinanın uzunluğu, sağlamlığı ve sürtünme dayanıklılığı çok önemlidir. Özellikle sürtünme dayanıklılığı ip misinanın her şartta avı sonuçlandırması açısından hayati öneme sahiptir. Genellikle çıkrık makineye ip misina sararken, son 200 m sine sürtünme dayanıklılığı yüksek misina sararım. Böylece mücadelenin en sert yaşanacağı bölümün her şeye dayanacağından emin olurum. Aksi durumda her av öncesi ip misinayı kontrol etmek veya değiştirmek gerekir.

Takımın Her Kullanım Öncesi Kontrolü

Takımlar, devasa balıkların avını yapmakta en önemli parçalardır. Bu yüzden her av öncesi takım baştan aşağı kontrol edilmelidir. En ufak aksaklık hemen düzeltilmelidir. Takım düzgünse geriye yemin oltaya doğru bağlanması kalır. Sonrasında düzgünce salınan ve uygun derinliğe indirilen takım ile dip sırtısı çekmeye başlayabiliriz. Bu aşamadan sonra devasa balıkların oltaya atlamasını bekleriz.

Devasa Balıklarla Mücadele

Öncesinde edinilen pek çok büyük balık avı tecrübesi burada problem çözücü olarak işe yarayacaktır. Devasa balık avları her zaman zorlu süreçlerdir. Pek çok problemi kolayca çözmeyi gerektirir. Bu türden problemleri ancak edinilen tecrübelerle çözmek mümkündür. Aksi durumlarda balık her seferinde takımı koparıp kaçar. Bazen elimizdeki takımı bile alabilir. En güzeli teknede uzman bir avcının bulunmasıdır. Bu sayede devasa balık avı bir şölene dönüşebilir. Her başarı insanı bir üst seviyeye taşır. Başarılı olmak insanı mutlu ve umutlu yapar. Mutluluk ve umut yaşamın lokomotifidir. İnsanın güzel bir hayat sürmesinin yolu, ufak veya büyük başarıların devamlılığından geçer.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/swhIDNdXsfY

Devasa Balıklarla Mücadele Zorludur

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.