YENI OLTANIN BUYUK BALIK AVI PERFORMANSI

Yeni Oltanın Büyük Balık Avı Performansı :

YENI OLTANIN BUYUK BALIK AVI PERFORMANSI

Balık avı turu yapınca elimizde her ihtimale karşı yedekte oltalar olması gerekir. Bu yüzden her sezon sonu fiyat performansı yüksek çıkrık makine arayışına girişirim. İlla bir kaç ürün radarıma takılır. Son birkaç yıldır bir çıkrık makine üstün teknik özellikleriyle kafamı kurcalıyordu. Amerika ile çalışan bir arkadaşıma bu ürünün siparişini verdim. Ama araya pandemi girince bir türlü olmadı. Amerika’dan umudu kesince Çin’den getirtmeye karar verdim. Sonunda siparişimi verdim. Fiyatı da Amerika fiyatından uygundu. Tek problem 30 – 35 gün beklemek gerekiyordu. Daha önceki alışverişlerimde bunu test etmiştim.

YENI OLTANIN BUYUK BALIK AVI PERFORMANSI

Makinenin Dikkatimi Çeken Özellikleri

En çok dikkatimi çeken özelliği 14+1 bilya sayısıydı. Bu kadar çok bilya demek, çok rahat sarma özelliği demektir. Bunun üzerine hemen sarma kolunun kalınlığına baktım. Kolun kalınlığı bilya sayısını doğrular nitelikteydi. Sonra devir hızının 1/5.1 olduğunu gördüm. Bu normal makinelere göre daha hızlı sarım yaptığını gösteriyordu. Sonra makarasının misina kapasitesine baktım. Makara 0,40 mm ip misinadan 500 m alabilecek kapasitede gözüküyordu. Yani temel özellikler olarak çok iyi durumdaydı. Makine bu özelliklerin % 30 – 50 altında bile olsa fiyatı yine de uygundu. Geriye kalan büyük balık avında ne performans göstereceğiydi.

YENI OLTANIN BUYUK BALIK AVI PERFORMANSI

Makinenin Kutu Açılımı

Sonunda makine elime geçti. Heyecanla kutuyu açtım. İlk izlenim internette gördüğümden farklı değildi. Yani beklentilerimi karşılıyordu. Elimde bir sene önce aldığım bir çıkrık makine kamışı vardı. Makineyi ona monte ettim. Makinenin kamışa bağlantı somun ve vidaları alışılmışın dışındaydı. Vidalar sorun yaratacak şekilde dışarıda kalıyordu. “Nasıl olsa buna kalıcı bir çözüm bulurum” diyerek çok önemsemedim. Her fiyat performansı iyi olan makinenin kronik problemleri olur. Ama fiyat performans bu problemlerin göz ardı edilmesini sağlar. Özellikle bir makineden bir kaç tane alınca bir, ikisi zamanla yedek parcaya dönüşür. Bu sayede çıkan problemleri halletmesi kolaylaşır. Bu tür makinelerde bir problem çıktığında en önemli konu yedek parçadır.

YENI OLTANIN BUYUK BALIK AVI PERFORMANSI

Makineyi kamışa monte edip elimdeki 500 m ip misinayı makineye sardım. Sonra oğlumla makinenin dayanıklılık testini yaptık. Makine gayet güzel performans gösteriyordu. Ama asıl önemli olan 15 – 20 Kg bir Akya karşısında ne performan göstereceğiydi. Sonraki soru bu performansı ne kadar devam ettirecekti. Zaten fiyat performans makinelerinde asıl sorun burada ortaya çıkıyordu. Bir, iki sezonda sorun çıkarak bir makine çok can sıkıcı olur. En azından üç sezon sorun çıkartmamalıdır. En güzeli ufak sorunlarla 4 – 5 sene sorun çıkartmamasıdır. Zaten sonrasında bu makineler yedek parça olur.

Yeni Makine ile Akya Avı

Balık avına çıktığımda ilk yem balığı yeni oltaya takıldı. Makinenin balığı çekiş performansı çok iyiydi. Adeta yağ gibi kayıyordu. Kaloma ayarı da çok yumuşaktı. Yem balığı avından sonra büyük balık avına geçtim. Akya bizi çok bekletmedi. Böylece yeni oltanın büyük balık özlemi bitti. Şimdi sıra benim merakımı gidermekteydi. Taşlık bölgeden çıkarken kalomayı olabildiğince gevşek bıraktım. Bu aşamada hiçbir sorun yaşamak istemiyordum. Derin suya çıkınca kaloma ayarını yapıp balıkla mücadeleye başladım. Makine 14+1 bilyaları hakkını veriyordu. Akya ile mücadele oldukça rahattı. çok geçmeden balığı tekneye aldım. Balığı tahmin ettiğimden daha kolay çektim. Balığı tekneye aldığımda daha yorulmamıştı. Ama balığı bu kadar hızlı çekmek çok da doğru değildi. Hızlı çekmek çoğu zaman mücadelenin bir aşamasında balığın kaçmasına sebep olur. Çünkü aşırı güç uygulamak kancanın takıldığı etin mücadele boyunca yırtmasına sebep olur. Bu durumda balık kendini kurtarır.

Makine mücadelenin hakkını da veriyordu. Yalnız makinenin 14+1 bilyaslarının yarattığı sarma gücü ve 1/5.1 sarma devri balığın hızlıca çekilmesine sebep oldu. Bu durum kancanın yumuşak ete girmesi durumunda etin yırtılmasına sebep olabilirdi. Çözüm makinenin gücünü hesaba katarak yavaş sarmaktı.

Güçlü makine her zaman iyidir. Ama bazen de balığın kaçmasına sebep olur. Bunun çözümü takımda daha fazla kanca kullanımıdır. Birden fazla kanca balığa geçerse yırtılma problemi %50 den daha fazla azalır. Ama en doğru çözüm hiçbir şeyi değiştirmeden balıkla mücadele hızını yavaşlatmak ve kalomayı hafif gevşek tutmaktır. Yani elimizdekini verimli kullanmaktır. Bu şekilde mücadele makinenin yıpranmasını önler. Böylece makinenin kullanım ömrü uzar.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/FjqfxRB57Ew

Yeni Oltanın Büyük Balık Avı Performansı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YENI OLTANIN BUYUK BALIK AVI PERFORMANSI için 2 cevap

  1. IRFAN UNVER der ki:

    Yeni oltanın performansı konusunda değerlendirmeniz nedir?

    • Menderes Yahşi der ki:

      Fiyat performans ürünü olduğunu düşünüyorum. Bir Shimano veya Daiwa değil. Ama sarımı konforlu. Dayanıklılığı konusunda en az bir tanesini eskitmek gerekiyor ki, yorum yapmak mümkün olsun. Genel kullanımı şimdiye kadar fena değil.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.