AKSAM SUYUNUN BEREKETINDE AKYA AVI

Akşam Suyunun Bereketinde Akya Avı :

Balık avında akşam suyunun bereketini yaşamak güzeldir. Akşam suyuna balık zamanının dışında başlanır. Balıklar henüz daha akşam beslenmesi için hareketlenmediği saatlerdir. Ama ilerleyen saatler balık balık zamanına evrilir. Güneşin alçalmaya başlaması ile balık zamanı başlar. Özellikle büyük balıklar beslenmek için kıyılara yönelir. Böylece kıyılarda balık hareketliliği artmaya başlar.

AKSAM SUYUNUN BEREKETINDE AKYA AVI

Balıkların Beslenme Zamanları

Balıklar genel olarak sabah ve akşam sularında beslenirler. Ama göç balıkları için bu zamanlar değişim gösterebilir. Bir meraya ulaştıklarında zamana bağlı olmaksızın günün her saati beslenme çılgınlığı başlar. Ayrıca açık sudan yoluna devam eden büyük balıklar ise, bir yem balığı sürüsüne denk geldiklerinde beslenme çılgınlığı başlar. Göç, yüksek enerji harcatan bir süreç olduğundan ne zaman bir besin kaynağına rastlanırsa o zaman beslenme süreci başlar. Beslenme sürecine neden dikkat çekiyoruz? Çünkü, balıklar beslenme çılgınlığı yaşarken daha çok av verirler. Yani bizim için en verimli avlanma zamanları bu anlardır.

AKSAM SUYUNUN BEREKETINDE AKYA AVI

Sabah ve Akşam Suyu

Sabah suyu; güneş doğmadan biraz önce başlar. Güneş yükselmeye başladığında sona erme eğilimine girer.. Tabi bir göç sürüsü meraya girmediyse. Göç sürüsü zamana bağlı olmaksızın beslenmeye çalışır. Böyle zamanlarda balık bolluğu yaşanır. Bu yüzden balık avı çok keyifli geçer.

Akşam suyu; Güneş batmadan 1,5 saat önce başlar. Havanın kararmasıyla son bulur. Ama havanın kararmasıyla geçe avcılarının zamanı başlar. Örnek Barakuda gibi. Ama meraya göç sürüleri girmişse beslenme devam eder. Özellikle dolunayın olduğu akşamlarda akşam suyunun süresi daha uzun olabilir. Tabi merada yem balığının bolluğu çok önemli bir faktördür. 

AKSAM SUYUNUN BEREKETINDE AKYA AVI

Yem Balığı Avının Önemi

Yem balığı avı yaparken aynı zamanda hangi meraların daha verimli olduğunu anlamak da mümkündür. Bir merada yem balığı bolluğu varsa, orada büyük balığın da olma ihtimali yüksektir. Bunu anlamanın yolu da; meranın her geçişte aynı şekilde av veriyor olmasıdır. Genellikle ilk geçişler balık avlamak için daha verimlidir. Meradan her geçtiğimizde verim hızla düşer. Eğer meradan ikinci geçişimizde aynı yerden balık alamıyorsak yola devam ederiz. Eğer üçüncü ve dördüncü geçişte de balık alıyorsak, büyük balık olma ihtimali çok yüksektir. Çünkü yem balığının oradan uzaklaşmasını engelleyen büyük balıklar vardır. Hele ki, yem balıkları kıyıya sıkışmış ve çok büyük bir panik halinde hareket ediyorsa, büyük balık avı yapma ihtimali çok yüksektir. Hatta yem balığını çekerken oltaya büyük balıkların da atlama ihtimali olur.

AKSAM SUYUNUN BEREKETINDE AKYA AVI

Meraya Yaklaşırken Yem Balığı Atlarsa

Akşam suyunun başladığı saatlerdi. Meraya yaklaşırken yem balığı oltamıza atladı. Hemen Akya Oltasının hazırlayıp meraya yaklaşmaya başladık. Tam meraya girdiğimizde kaloma boşalmaya başladı. Akya oltadaydı. Tekneyi dibi taşlık olan meradan derin suya doğru uzaklaştırmaya başladık. Sonra da motoru kapatıp dibi kumluk olan derin suda balıkla mücadele ettik. 

Mücadele oldukça sert ve keyifliydi. Arkadaşın ilk büyük balığı olması dolayısıyla biraz da yorucuydu. Çünkü büyük balık ile mücadele ederken oltayı nasıl tutacağınızı bilmemiz gerekir. Oltayı doğru tutmuyorsanız balıkla üç beş dakika bile mücadele etmek mümkün olmayacaktır. Avcının yorulmasına rağmen mücadeleye yardım almadan devam etme inadı, hataya davetiye çıkarır. Bu durumda mutlaka yardım istemelidir. 

Büyük Balık Avında Yardımlaşma

Büyük balık avında yardımlaşma çok önemlidir. Bu yüzden yorulmayı beklemeden mücadelenin keyfini paylaşarak ava devam ederiz. Böylece ava katılan arkadaşların paylaşacakları keyifli anıları olur. Belki de bu durum, avın kendisinden bile daha önemlidir. Bu şekilde yorulmadan ve hata yapmadan mücadeleyi sürdürme imkanı olur. Ayrıca her mücadele periyodunda avcılar o anda öğrendiklerini daha verimli uyguladıklarını fark ederler. Bu aşamaya ulaşmak da avcıları mutlu eder. Her ara verip tekrar denemek uygulamanın verimini arttırır. Bu yöntem öğrenme sürecini etkin hale getirir. Bu yüzden mücadeleyi paylaşmak çok önemlidir.

Balığı Tekneye Almak

Balığı yorarak çekmek hem balıkla mücadele etmeyi, hem de balığı tekneye almayı kolaylaştırır. Büyük balığı tekneye alırken balığın artık çırpınacak hali kalmaz. Bu yüzden balığı tekneye almak kolay olur. Balığı tekneye aldığımız an teknede bulunan herkes için en mutlu anıdır. Bu an tam bir mutluluk ve başarı anıdır. Uzun zaman bu anı bekleyenler için ise, tam bir zafer anıdır. Mücadeleyi kazanmanın coşkusu ile kendilerinden geçerler.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/Q2s9eRPOeoU

Akşam Suyunun Bereketinde Akya Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.