BALIK AVINDA KISMETLI BIR GUN

Balık Avında Kısmetli Bir Gün :

BALIK AVINDA KISMETLI BIR GUN

Balık avına güneş doğmadan çıkmak gerekir. Sabah güneşini denizde karşılamak çok güzeldir. Aynı zamanda günün bu saati balık avı için sabah suyu olarak tanımlanır. Sabah suyunda balıklar beslenme çılgınlığı ile çok güzel av verir. Bu yüzden sabahın bu vaktini çok iyi değerlendirmek gerekir. 

BALIK AVINDA KISMETLI BIR GUN

Sabah Suyunda Yem Balığı Avı

Güneş doğarken oltalarımız suda, yem balığı arayarak büyük balık merasına doğru yol alırız. Bu şekilde sabahın en güzel zamanının keyfini yaşarken, balık avına da başlamış oluruz. Koydan çıkana kadar balık avına odaklı olurum. Ama koyun Akseki açıklarını geçtikten sonra çay keyfine başlarım. Bu bölümde tekne hızını da biraz arttırırım. Yem balıkları geldikçe yavaşlayıp onları tekneye alırım. Bu şekilde bir kaç yem balığı aldıktan sonra oltaları toplayıp hızla büyük balık merasına doğru yol alırım.

BALIK AVINDA KISMETLI BIR GUN

Büyük Balık Avına Başlamadan Önce

Büyük balık avına başlayacağımız yere yaklaşırken bir veya iki olta ile son bir canlı yem avlamaya çalışırım. Genellikle bu bölge yem balığı açısından da çok verimli olur. Canlı yemi alınca büyük balık için takımı hazırlarım. Bu şekilde büyük balık avı başlar.

BALIK AVINDA KISMETLI BIR GUN

Sabah çok erkenden büyük balığa başlamak kısmet olursa, önce 20 – 50 m arası kıyı şeridinde canlı yem ile sırtı çekerim. Sonra daha derin sulara olta indirmeye başlarım. Böylece 70 – 100 m arası sularda sırtı çekerim. Arada sırada da yemi zemine kadar indirdiğim olur. Bu şekilde Akya avı dışında diğer büyük balıkların avını yapma şansım olur. Ama bazen de bu yüzden yemi balonlara kaptırırım. Bu yöntemde yemi kaptırma riski ve oltayı zemine takma riski olur. Ama büyük ödül istiyorsam bazı riskleri almaktan çekinmem. Genellikle riskin ödülü de büyük olur. Hatta bazen çok büyük olur. 

BALIK AVINDA KISMETLI BIR GUN

Büyük Riskin Büyük Ödülü

Bugün de derin suda oltaya dip yaptırıp sırtı çekmeye başladığımda, büyük balığı almak kısmet oldu. Bu şekilde olta daha dipten 5 m yükselmeden Akya oltanın kalomasını boşaltmaya başlamıştı. Önce balığı dibi taşlık olan meradan uzaklaştırdım. Bu sayede daha derin suda balıkla rahat bir şekilde mücadele etme şansım oldu. Artık derinlik 130 m olmuştu. Aynı zamanda dip zemin de kum olduğu için, balığın oltayı taşlara dolama ihtimali kalmadı. Bu şekilde devasa balıkla mücadeleyi stres olmadan sürdürme şansım oldu.

Keyifli bir şekilde balıkla 35 – 40 dakika kadar mücadele ettim. Sonunda teknenin yanına kadar getirip tekneye aldım. Balığı tekneye aldığımda Allah’a şükrediyordum. Sonra teknedeki çok güzel yemleri hatırlayıp bir de yakala bırak avı yapmaya karar verdim.

Yakala Bırak Avı

Takımı hazırlayıp Pırasalı Adanın boğazına doğru yol almaya başladım. Niyetim buradan geçerek koyun içine doğru yol almaktı. Adanın boğazını geçtikten biraz sonra Gemliyik Koyuna girerken kaloma yeniden boşalmaya başladı. Çekiş gücünden bu balığın 10 Kg altı olduğunu anlayabiliyordum. Takım da güçlü olduğu için balığı olabildiğince hızlı çekmeye karara verdim. Bu sayede balığı hızlıca çok yorulmasına izin vermeden tekneye yaklaştırdım. Sonra kancayı çıkarıp geri saldım. Bu şekilde bugünkü balık avımı bitirip geri dönüşe geçtim. Kısmetli günün sonunda mutluluk benimleydi.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/9JshMebeqrE

Balık Avında Kısmetli Bir Gün

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.