AKSAM SUYUNDA SINARIT AVLADIK

Akşam Suyunda Sinarit Avladık :

Çok değerli bir arkadaşımız ile akşam suyunda balık avına çıktık. Adrasan Koyu içinde hava ve deniz çok güzeldi. Ama güneyden esen sert bir rüzgar vardı. Genellikle öğlen saatlerinde başlayıp akşam saatlerine kadar esen güney rüzgarı saat 16.30 dan sonra batıya doğru döner. Batıya döndüğünde açıklardaki dalga azalır ve keyifli bir ortam oluşur. Bizde tur saatlerimizi buna göre ayarlayıp avın konforlu ve verimli geçmesini sağlamaya çalışırız.

AKSAM SUYUNDA SINARIT AVLADIK

Arkadaşla balık avına başlarken önce koy içinde bir süre yem balığına baktık. Sonra Pırasalı Ada istikametine doğru yol almaya başladık. Yol boyunca da sohbet edip havanın ve denizin tadını çıkarmaya çalıştık. Çok keyifli bir ortam vardı. Adaya yaklaşırken deniz biraz sertti. Ama balıklar oltamıza atlayarak bizi ava odaklı tuttu. Yem işini kısa sürede bitirip canlı yem ile büyük balık avına geçtik.

Canlı Yemle Büyük Balık Avı

Canlı yemi denize salınca av motivasyonumun biraz daha arttı. Daha odaklı bir şekilde ava devam ettik. Amacımız trofe bir Akya avı yapmaktı. Daha önceden tuttuğumuz Akya’dan daha büyük bir av yapmak istiyorduk. “Bakalım bugün kısmetimiz var mı” diye merak da etmiyor değildik. Sohbet ederek avımıza devam ettik. Bu arada da civardaki meralarda itina ile dip sırtısı çekmeye devam ettik. Bazen yemi 80 – 90 m derinliğe kadar indirdik. Ama hiç bir hareket olmadı. Oysa ki, içimizde büyük balık avı yapacağımıza dair büyük bir inanç vardı. Artık işi birazda inada bindirdik. Her zaman yaptığımız gibi mera değiştirmek yerine, hava kararana kadar burada kalmaya karar verdik.

AKSAM SUYUNDA SINARIT AVLADIK

Canlı Yeme Balon Balığı Saldırısı

Özellikle hava kararmaya başlayana kadar adanın boğaz kısmına girmedim. Son birkaç yıldır balonların kurtarılmış bölgesi gibi oldu. Ama arada bir büyük balıklar girince burayı hemen terk ederler. Bazı günler burası acayip verimli bir mera olur. Balonlar yüzünden havanın kararmaya başlamasını bekledim. Artık güneş batmıştı. Havanın kararmasına son 20 dakikamız kalmıştı. Artık bütün riski göze alıp meraya girdim. Ama daha meranın ortasına gelmeden balonlar yeme saldırdılar. O kadar büyük umutlarla dip sırtısı çektiğimiz canlı yemimiz parçalandı. Oltayı çekip yemi değiştirdim.

Trofe Sinarit Avı

Akya Oltasına ölü yem takıp yeniden aynı yeri çekmek için oltayı saldık. Balonlara rağmen burada balık alacağımıza dair içimizde büyük bir ümit vardı. Öyle de oldu. Tam meranın çıkış noktasına geldiğimizde motoru boşa alıp oltaya dip yaptırdık. Tekneye yol verdiğimde kaloma şiddetle akmaya başladı. Önce Akya geldi diye sevindik. Sonra oltadakinin nispeten küçük bir Akya olduğunu düşündük. Ama mücadele süresi ilerledikçe balığın çekişlerinin Akya gibi olmadığını fark ettik. “Lagos mu, Sinarit mi” derken Trofe bir Sinarit kendini gösterdi. Sinariti tekneye aldığımızda mutluluğumuzu tarif edecek kelime yoktu. Sözün bitip sevincin paylaşılacağı noktadaydık. Biz de öyle yaptık. Sonra keyifle dönüşe geçtik. Bizim için unutulmaz bir anı oldu.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/ke2-JQWgYe8

Akşam Suyunda Sinarit Avladık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.