OGLUMUN TEKNEYE KADAR CEKTIGI ILK BALIK

Oğlumun Tekneye Kadar Çektiği İlk Balık :

OGLUMUN TEKNEYE KADAR CEKTIGI ILK BALIK

Oğlum büyüdükçe deniz ve balık avına karşı ilgisi daha fazla artmaya başladı. Bunun en önemli sebebi, artık pek çok şeyi yalnız başına yapabilecek kadar güçlenmesidir. Muhtemelen 2022 sezonunda her şeyi yalnız başına yapabilecek. Şu an için hedefinde olta ile değişik büyük balıkların avı ve 20 m kadar dalıp zıpkınla balık avı yapabilmek var. Geçen sene en fazla 18 m. kadar inmeyi başardı. Bu sene hedef 20 m. dalmak ve 10 – 15 m. derinlikte agaşon yapabilmek var.

OGLUMUN TEKNEYE KADAR CEKTIGI ILK BALIK

Yemlik Balık Avı

Balık avı için kıyıdan açıldığımızda hemen yem balığı avına başlarız. Adrasan Koyunda hemen her yerde yem balığı ve büyük balık avı yapmak mümkündür. Yem balığı avı yaparak koy dışına doğru yol alırken, bir yandan da havanın durumuna göre hangi tarafa doğru yol alacağımıza karar veririz. Hava güzelse Sulu Ada seçeneğini değerlendiririz. Hava açık denize çıkamayacak kadar kötüyse Pırasalı Adaya doğru yol alırız. Pırasalı Ada istikametinde koyun çıkışı yaklaşık 4.5 mil civarıdır. Bu kesimde dağlar kıyıya çok yakındır ve kıyıya paralel uzanır. Bu yüzden kuzey, kuzeybatı ve kuzey doğu istikametinden gelen güçlü rüzgarlara karşı ciddi bir koruma sağlar. Özellikle poyrazdan (kuzeydoğu) gelen rüzgarlarda dahi koy içinde kalmak şartıyla balık avı yapmak mümkündür.

OGLUMUN TEKNEYE KADAR CEKTIGI ILK BALIK

Bugün yem balığı avında hiç sıkıntı yaşamadık. Sırayla yemlik balıklarını alıp oltaları topladık. Büyük balık avı yapacağımız meraya doğru hızlıca yol almaya başladık. Yol boyunca sohbet edip biraz da büyük balıklar hakkında fanteziye varan sohbetler yaptık. Nedense konu megalodon’a kadar kaydı.

Meraya yaklaşırken son bir canlı yem için olta çekmeye başladık. Canlı yem de bizi çok bekletmedi. Oğlum canlı yemi tekneye çekerken ben de Akya Oltasını canlı yem için hazırladım. Canlı yemi tekneye alıp hemen Akya Oltasına takıp suya bıraktık. Artık büyük balık için dip sırtısı çekmeye hazırdık.

Büyük Balık Avında Dip Sırtısı

Canlı yemli dip sırtısı çekmeye başladık. Bulunduğumuz yerde derinliğimiz 50 m civarıydı. Önce oltayı bir süre orta suda çektik. Daha sonra dip yaptırıp dipten yükselterek çekmeye başladık. Bu yöntemde hem dip balıklarına bakabiliyorduk. Hem de oltanın bu şekilde yükselişi Akya’yı daha fazla tahrik ettiği için av şansımızı arttırabiliyorduk. Bir kaç denemeden sonra kaloma hızla boşalmaya başladı. Akya oltaya atlamıştı. Olta oğlumun elindeydi. Ben tekneyi açık suya çıkarırken o da Akya ile mücadeleye başlamıştı. Yorulana kadar oltayı o çekti. Sonra dinlenmek için oltayı bana verdi.

Balıkla mücadele etmeye başladığımda mücadelenin şiddeti artı. Balık daha güçlü mücadele etmeye başladı. Bir süre bu şekilde mücadele edip balığı biraz yükselttikten sonra oğluma verdim. O da balığı tekneye yaklaştırana kadar mücadelesine devam etti. Sonra oltayı bana verip o takımı çekmeye başladı. Bu şekilde balığı da tekneye kadar ilk defa çekmiş oldu. Bundan önceki avlarımızda takımı her defasında ben çekmiştim. Artık bu aşamanın keyfini ve heyecanını da yaşamayı öğrenmiş oldu. Bundan sonra ki aşama balığı tekneye almak olacak. İnşallah seneye bu aşamayı da geçerek yalnız başına bütün aşamaları yapmayı öğrenmiş olacak.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/D_bK5_nAiaA

Oğlumun Tekneye Kadar Çektiği İlk Balık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.