OLTADAKI BUYUK BALIKLA MUCADELE

Oltadaki Büyük Balıkla Mücadele :

OLTADAKI BUYUK BALIKLA MUCADELE

Olcay arkadaşımız Antalya’da turizm acentalığı yapıyor. Bu vesile ile tanıştık. Bazen onun yönlendirdiği yabancı uyruklu müşterileri balık avı turuna çıkarıyorum. Bazen de Olcay oğlu ile balık avına geliyor. Bugün ise balık avını profesyonelce yapan değerli bir arkadaşı ile geldi. Beraberce çok güzel vakit geçirdik. Güzel bir Akya avı yaptık.

OLTADAKI BUYUK BALIKLA MUCADELE

Olcayın Yeni Çıkrık Makineli Oltası

Olcay’dan bir mesaj geldi. Kendisi için bir çıkrık makine ve kamış alıp takım yapmak istiyordu. Benden bu konuda yardım istedi. Bir süre mesajlaşarak olayı bir yere getirdik. Sonunda Shimano GTL 30 çift devirli bir çıkrık makine ve 180 cm, 30 Lbs bir kamışa karar kıldı. Gerçekten çok güzel bir takım oldu. Bu takımla balık avına geldi. Ama o ana kadar bir şeyi fark etmemişti. Bu makinede misina kılavuzu yoktu. Bu tür makineler için doğru olan da misina kılavuzu olmamasıdır. Balık boyu büyüdükçe misina kılavuzu sorun olmaya başlar. Büyük balıklar çok hızlı kaloma boşaltarak misina kılavuzu kırabilir. Böyle bir sorun yaşandığında makineyi kullanmaya devam etmek mümkün olmaz. Bu yüzden misina kılavuzu olmaması gerekir. 

OLTADAKI BUYUK BALIKLA MUCADELE

Misina Kılavuzu Olmayan Makinenin Kullanımı

Makinayı sararken ip misina, kamışı tutan elimizin baş parmağı tarafından sağa ve sola yönlendirilir. Bu sayede ip misina makineye düzgün bir şekilde sarılır. Yani, makineye ip misinayı sararken, ip misinayı sağa sola yönlendiren baş parmağımız misina kılavuzunun görevini yapmış olur. Bu hareket ilk başta zor gibi gözükebilir. Ama çok kısa bir tecrübe ile alışkanlık halini alacaktır. Bu alışkanlığı kazanan birisi misina kılavuzunun yaratacağı problemlerden kurtulmak ister. Bu yüzden bir daha misina kılavuzlu makine kullanmayı tercih etmeyecektir. 

OLTADAKI BUYUK BALIKLA MUCADELE

Büyük Balıkla Mücadele Hasreti 

Olcay ve oğlu ile daha önceden büyük balık avı yapmıştık. Hatta aynı yerde oltayı kontrol için toplarken büyük balık da kaçırmıştık. Olcay ile büyük balığa çıkmayalı uzun zaman olmuştu. Artık o da balığa çıkmayı ve denizde olmayı özlemişti. Yoğun geçen bir turizm sezonundan sonra bunu hak etmişti. Rezervasyonu yaptık. Olcay yanında bir arkadaşı ile gelecekti.

OLTADAKI BUYUK BALIKLA MUCADELE

Sabah erkenden sahilden onları aldım. Kıyıdan açılırken koyu sohbet başlamıştı. Önce yem balığı avı yaptık. Yem balığı avımız çok verimli geçti. Güzel yemlikler avladık. Yemlik avını tamamlayınca büyük balık avına geçtik. Olcay çok umutluydu. Kendi oltasını kullanmak için heyecanlıydı. Ama makinede misina kılavuzu olmaması onu düşündürüyordu. Sonunda benim takımla ava devam etmeye karar verdi. O makinede kullanma acemiliği yaşayarak balığı kaçırmak istemiyordu.

Büyük Balık Avı Başlıyor 

Büyük balık avına Çoban Limanının açığından başladık. Nedense içimde büyük balığı burada veya Pırasalı Ada etrafında alacağız gibi his vardı. Vaktimizi buralarda geçirmeyi önerdim. Olcay ve arkadaşı da bu düşüncemi onayladı. Vakit ilerliyor, ama oltamıza vuran olmuyordu. Bir süre sonra Olcay, sezonun getirdiği yorgunluğa yenik düştü. Oltayı önce arkadaşı, sonra ben tuttum.

Artık öğlen olmuştu. Dönüşe geçmeyi düşünürken aklıma daha önceden Olcay ve oğlu ile balık yakalayıp kaçırdığımız mera geldi. Bazı kişilerin kısmeti bir yerde daha fazla olur. En çok balık yakalanan yerlerde ise kısmetleri hiç olmayabilir. Bu düşünce ile oltayı toplayıp o meraya doğru hızla yol aldık.

Olcay’ın merasına yaklaştığımızda oltayı tekrar suya bıraktım. Bu esnada o da uykusunu almış bir şekilde tekrar balık avı mücadelesine geri döndü. Böylece oltayı ona verdim. Daha bir kaç dakika olmadan kaloma hızla boşalmaya başladı. Bunun üzerine tekneyi açık denize doğru çevirirken oltayı arkadaşına vermesini istedim. Arkadaşının pozisyonu dışa çıkmayı hızlı yapabilmemiz için daha uygundu. Bir süre dibi taşlık olan alandan uzaklaştırarak derin suya doğru çıktık.

Derin suda Olcay Akya ile mücadele ederken, aradığı mücadele heyecanına kavuş oldu. O keyifle büyük balık mücadelesini sürdürürken, biz de büyük balıkla mücadele kritiği yapmaya başladık. Az sonra arkadaşı avı anlatmaya başladı. Bu esnada çok keyifli anlar yaşandı. Çok güzel bir günde, çok güzel bir balık avı yapmanın heyecanını hep beraber yaşadık. Hepimiz için güzel bir anı oldu.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/iLygROUuFO0

Oltadaki Büyük Balıkla Mücadele

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.