AKYA AVLAMA TECRUBESINI YASAMAK

Akya Avlama Tecrübesini Yaşamak :

AKYA AVLAMA TECRUBESINI YASAMAK

Balık avında tecrübe kazanmanın yolu ava çıkmaktan geçer. Arkadaşımız da öyle yapıp balık avı turumuza katıldı. Sabah erkenden buluşarak denize açıldık. Güzel bir sohbet eşliğinde yem balığı avına başladık. Mevsim sonbahar olması dolayısı ile yem balığı avı bizi hiç üzmedi. Bir kaç rapala deneyerek yem balığı avımızı yaparak Sulu Ada istikametine doğru yol aldık. Koy çıkışında oltaları toplayarak Sulu Adaya doğru hızlıca yol aldık.

AKYA AVLAMA TECRUBESINI YASAMAK

Son Bir Canlı Yem Avı

Adaya yaklaşırken son bir canlı yem için olta çekmeye başladık. Daha birkaç dakika olmadan yem oltadaydı. Hemen Akya Oltasını hazırladık. Böylece büyük balık avımız başladı. Daha Akya Oltasını hazırlarken arkadaşımızın heyecanı tepe yapmıştı. Büyük balık avı hakkında öğrenmek istediği soruları bir biri ardına soruyordu. Ben de ona cevap verirken bir yandan da oltayı suya bıraktım. Bu şekilde büyük balık avına başladık.

AKYA AVLAMA TECRUBESINI YASAMAK

Olta arkadaşın elindeyken, büyük balık avıyla ilgili gerekli bilgilendirmeyi yaptım. Hemen ardından o bu aşamadan sonraki kısımla ilgili sorulara geçti. Bir yandan bilgi verirken bir yandan da ortamdaki balık hareketliliğini izlemeye çalışıyordum. Yazılı Orkinos ve Tombiklerin hareketliliğine bakarak merada balığın iyi olduğunu düşünüyordum. Tam bu esnada büyük balık kaloma boşaltmaya başladı. Tam mücadeleye hazırlanırken olta boşa çıktı. Balığın tekrar oltaya atlama ihtimaline karşılık, merada biraz daha ilerledik.  Bu esnada bir hareket olmayınca oltayı çekip kontrol ettik. Büyük balık canlı yemi almıştı. Hemen elimizdeki taze yemle olta hazırlayıp ava devam ettik.

AKYA AVLAMA TECRUBESINI YASAMAK

Balon Balığı Şoku   

Merada büyük balık olduğu için risk almaya karar verdik. Oltayı arada bir dibe kadar indirerek değişik büyük balık ihtimalini arttırmayı hedefledik. Ama balonlar “biz de buradayız” demekte geç kalmadı. Oltayı çekip baktığımızda yemin yarısı yenmişti. Bunun üzerine tekrar canlı yem avı yapmaya karar verdik. Böylece balonların saldırma ihtimalini azaltmayı istedik.

AKYA AVLAMA TECRUBESINI YASAMAK

Tekrar Canlı Yemle Büyük Balık Avı

Takımı hazırlayıp dip sırtısı yapmak için canlı yemi suya bıraktık. Kısa bir süre sonra tekrar büyük balık vurdu. Ama hemen bıraktı. Bu sefer yemi kaptırmamış gibiydik. Bunun üzerine meradan çıkana kadar ava devam ettik. Biz “acaba yem ne durumda” diye sohbet ederken kaloma boşalmaya başladı. Gelen balığın mücadele gücüne bakınca Akya olduğu kesindi.

Tekneyi Adrasan tarafına doğru çevirerek rölanti hızında bir süre yol aldık. Böylece balığı altı taş olan meradan uzaklaştırıp derin suya aldık. Bu şekilde daha rahat büyük balıkla mücadele edecektik. Öyle de yaptık. Mücadele oldukça zorlu geçti. Arkadaşımız yorulmasına rağmen mücadeleyi sonuna kadar sürdürmek istiyordu. Bunun üzerine ben de yorulmadan nasıl mücadele etmesi gerektiğini ona gösterdim. Bu sayede çok fazla yorulmadan mücadeleye devam etti.

Büyük Balığı Tekneye Almanın Heyecanı

Akya’yı tekneye aldığımızda arkadaş bir hedefini daha gerçekleştirmiş oldu. Hemen balıkla video çekme telaşına girdi. Bu sayede takipçileri ile bu avı paylaşma şansı olacaktı. Bende onun bu telaşlı halini görüntülemekten geri durmadım. Onun için çok güzel bir anı ve tecrübe oldu. Videolar ile bu anı güzel bir hatıraya çevirdik.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/zWyIg6VyBDM

Akya Avlama Tecrübesini Yaşamak

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.