ANTALYA ADRASANDA GIZLI SAKLI YERLERIN TADINA DOYULMUYOR

Antalya Adrasanda Gizli Saklı Yerlerin Tadına Doyulmuyor :

ANTALYA ADRASANDA GIZLI SAKLI YERLERIN TADINA DOYULMUYOR

Adrasan doğanın şekillendirdiği güzellikleri ve yeşil doğasıyla adeta bir cennettir. Adrasan’ı ilk defa gören herkes buranın cennet olduğunu düşünür. İlk defa balık avı turuna gelen hemen her insanın ilk cümlesi “burada cennetti yaşıyorsunuz” olur. Sonraki soru “bunun farkında mısınız?”. Aldığı cevap ise “Adrasanlı olan herkes bunun farkında” olur. Bir insan nasıl olur da cennette yaşayıp yaşadığı yerin farkında olmaz. Evet, gerçekten cennette yaşıyoruz ve bunun için her gün Allah’a şükrediyoruz. Özellikle balık avı için tekneye binerken suya ilk adımımı attığım her gün Allah’a binlerce kere şükrederim. Her balık avı için Adrasan Koyunda açıldığımda kendimi dünyada en imtiyazlı insanları arasında hissederim. Bu ne güzel bir duygudur.

ANTALYA ADRASANDA GIZLI SAKLI YERLERIN TADINA DOYULMUYOR

Adrasan’da Gizli Saklı Yerler Her Yerde Vardır

Bu gizli saklı yerleri iki kapsamda ele almak mümkündür:

  • Doğal yapılar: Zaman içinde doğal oluşumlar sonucu şekillenmiş yapılar ve yerler.
  • Tarihi kalıntılar

şeklinde iki grupta değerlendirebiliriz.

ANTALYA ADRASANDA GIZLI SAKLI YERLERIN TADINA DOYULMUYOR

Doğal yapılar da, tarihi kalıntılarda çok sayıdadır. Her biri birbirinden güzel yerlerdir. Çok büyük öneme sahip her iki değerlerimiz hemen hemen hiç değerlendirilememektedir. Bunların hiç değerlendirilememesi akıl alır bir durum değildir. Oysa bunlardan bir kaçına sahip olan ülkeler bu değerleri çok iyi değerlendirmektedir. Bu değerlerin her biri bir ülke için en paha biçilemez hazineden daha değerlidir. Çünkü değerlendirilebildiğinde binlerce yıl büyük kazanç sağlama potansiyeli vardır. Bu kazanç hem maddi anlamda, hemde doğayı ve tarihi doğru anlayabilmek anlamındadır. Bir yerin değerini ortaya çıkarabilmek için paylaşmak ve görenlerin değerlendirmesine açmak gerekir. Buralardan elde edilen gelirle buraları en üst düzeyde koruma ve gösterime sunma imkanımız olur.

ANTALYA ADRASANDA GIZLI SAKLI YERLERIN TADINA DOYULMUYOR

Bir Değerden Kazanç Elde Edildiğinde Onu Korumak Amaç Olur

Bir insan için de, bir topluluk veya ülke içinde kazanç elde edilen her değer birinci öncelikle korunması gerekir. Buradaki mantık “bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur” dur. Korunup aslına uygun geliştirilmeyen her değer yok olmaya mahkumdur.

Doğal yapıları olduğu veya doğanın şekillendirdiği gibi korumak gerekir. Doğanın şekillendirmesine izin verirken, temiz ve bakımlı tutmak gerekir. Çevresel etkilerle tahrip olmasına izin vermemek gerekir.

Adrasan Akseki Mağarasının Videosu: https://youtu.be/uR1SMJ6Njvk

ANTALYA ADRASANDA GIZLI SAKLI YERLERIN TADINA DOYULMUYOR

Tarihi Yapıları Her Türlü Etkenden Korumak Gerekir

Tarihi yapıları doğanın insafına bırakmak doğru değildir. Onları en azından olduğu gibi kalacak tarzda korumak gerekir. Sonrasında bilgi ve tecrübemiz arttıkça aslına uygun şekilde geliştirmek doğru olacaktır. Hayatın içine katılan tarihi mekanlar en fazla korunma imkanına kavuşan yapılardır.

Görülmesi Gereken Bir Yer Videosu: https://youtu.be/QpDVtGZmqXs

Tarihi ve Doğal Güzelliklerin Turizm Faaliyetine Açılması

Tarihi ve doğal mekanları turizm faaliyetine açmak gerekir. Buradan elde edilen gelirlerle buraların korunması ve aslına uygun geliştirilmesi gerekir. Gün yüzüne çıkarılamamış olan değerlerinde bu gelir sayesinde gün yüzüne çıkarılması sağlanabilecektir.

Ülkemiz tarihi ve doğal yapılar anlamında olağanüstü bir hazineye sahiptir. Bu hazineleri turizme açarak yıllık milli gelirimizin onlarca kat üzerinde turizm geliri elde etme potansiyeli vardır. Bunun için yapılması gereken bu hazinelerin bütün özelliklerinin insanların bilgi ve değerlendirmesine sunulduğu çok kapsamlı web siteleri yapmaktır. Bu web sitelerini en iyi yazı yazabilen, en üst düzey arkeolojik araştırmalar yapan, en üst düzey yabancı dil bilen ve en üst düzey web masterlarımız hazırlanmalıdır. Bu web sitelerinin hazırlanması ve tanıtımın yapılması konusunda hiçbir masraftan kaçınılmamalıdır. Sonuç olarak elde edilecek kazanç hayallerin alamayacağı değerdedir. Bu şekilde hazırlanmış web siteleriyle dünya üzerinde yaşayan 7.4 milyar insana ulaşmak hedeflenmelidir.

Görülmesi Gereken Bir Yer Videosu: https://youtu.be/0g1EtVZFT1U

Antalya Adrasanda Gizli Saklı Yerlerin Tadına Doyulmuyor

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı ADRASAN, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.